Լավրովը հանդիպել է ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի գործադիր կառույցների ղեկավարների հետ
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հանդիպել է ԱՊՀ–ի, ՀԱՊԿ–ի, ԵԱՏՄ–ի և Միութենական պետության գործադիր կառույցների ղեկավարների հետ։ Կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
Ինչպես հայտնում է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը, հանդիպմանը մասնակցել են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը, ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը, ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, Բելառուսի և Ռուսաստանի միութենական պետության պետքարտուղար Դմիտրի Մեզենցևը:
Կողմերը քննարկել են 2022 թվականին այդ միավորումների գործունեության արդյունքները և առաջիկա ժամանակահատվածի գործընկերության հեռանկարները:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային արդիական թեմաների շուրջ։
Քննարկվել են նաև Եվրասիական տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացները համակցելու, հատվող և փոխլրացնող իրավասությունների ոլորտներում ավելի սերտ շփումներ հաստատելու հարցերը։

Лавров провел переговоры с главами структур ОДКБ, ЕАЭС, СНГ и Союзного государства
Состоялась встреча главы МИД России Сергея Лаврова с руководителями исполнительных структур СНГ, ОДКБ, ЕАЭС и Союзного государства. Стороны обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества, передает Sputnik Армения
Как сообщил пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов, во встрече принял участие генсек Организации Договора о коллективной безопасности Имангали Тасмагамбетов, генсек СНГ Сергей Лебедев, председатель коллегии ЕЭК Михаил Мясникович, госсекретарь Союзного государства Беларуси и России Дмитрий Мезенцев.
Отмечается, что стороны рассмотрели итоги деятельности этих объединений в 2022 году и перспективы партнерства на ближайший период.
Состоялся обмен мнениями по актуальным международным и региональным темам.
Особое внимание было уделено вопросам сопряжения интеграционных процессов в евразийском регионе, налаживанию более тесных межорганизационных контактов в сферах пересекающихся и взаимодополняющих компетенций.