Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին տեղում ծանոթանալու նպատակով մեր երկիր ժամանած ԵԽԽՎ համազեկուցողներին ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին և Բորիանա Աբերգին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարևորել է նրանց այցը, որի նպատակն է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին ծանոթանալը: Նա ընդգծել է համազեկուցողների կողմից նախատեսվող սահմանամերձ մարզեր այցելության և Հայաստանում հանգրվանած արցախցիների հետ հանդիպման անհրաժեշտությունը:
«Բարձր ենք գնահատում Վեհաժողովի և ձեր՝ որպես համազեկուցողներ, աշխատանքը և ներգրավվածությունը: Տեղյակ եմ, որ Լաչինի շրջափակման հենց առաջին օրերին հայտարարությամբ եք հանդես եկել»,- նշել է ԱԺ խոսնակը՝ արժևորելով Վեհաժողովի Միգրացիայի հանձնաժողովի կողմից նախապատրաստվող «Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետևանքները» վերտառությամբ զեկույցը:

Председатель НС Армении принял прибывших в РА для ознакомления с кризисом Лачинского коридора содокладчиков ПАСЕ
17 февраля Председатель НС Ален Симонян принял содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ по армянским делам Кимо Кильюнена и Бориану Аберг.
Спикер парламента, приветствуя гостей, отметил важность их визита для ознакомления с ситуацией, создавшейся вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора. Он подчеркнул необходимость посещения намеченных содокладчиками приграничных областей и встреч с находящимися в Армении гражданами Арцаха.
"Мы высоко ценим работу и участие Ассамблеи и вас как содокладчиков. Знаю о вашем заявлении в первые же дни блокады Лачина", - подчеркнул спикер НС, высоко оценив подготавливаемый Комиссией ПА по миграции доклад "Гуманитарные последствия блокады Лачинского коридора".