Լեռնային Ղարաբաղ տերմինը կա, և ինքը ստորագրել է դրա տակ. Փաշինյանի պատասխանն Ալիևին
Լեռնային Ղարաբաղ տերմին գոյություն ունի, այն գրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրում, և դրա տակ ստորագրել է նաև Իլհամ Ալիևը։ Այսօր Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացած պանելային քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը`պատասխանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղ տերմինը հնացած է ու չպետք է օգտագործվի, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ կա Լեռնային Ղարաբաղ տերմինը, և այդ փաստաթղթի տակ ստորագրություններ կան։ Այնտեղ կա նաև Լաչինի միջանցք տերմինը, որը չպետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ»,– հայտարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա պատասխանեց նաև Ալիևի այն հայտարարությանը, թե Լաչինի միջանցքը շրջափակված չէ։ Փաշինյանը հիշեցրեց, թե ինչպես են ադրբեջանցի «բնապահպանները» հայ երեխաներին վախեցրել ավտոբուսում` ՀՀ-ից տուն վերադառնալու ճանապարհին։
Պատասխանելով Ալիևի այն հայտարարությանը, թե հայերը Լեռնային Ղարաբաղում ոչնչացրել են 67 մզկիթներից 65-ը` Փաշինյանն ասաց. «Տպավորություն է ստեղծվում, որ Ադրբեջանը ցանկանում է հակամարտությանը կրոնական ենթատեքստ տալ։ Այս պնդումը անհիմն է մի երկրի համար, որտեղ բնակվում են մահմեդականներ և կա գործող մզկիթ»:

Термин "Нагорный Карабах" есть, и Алиев подписался под ним: Пашинян ответил Алиеву
Термин "Нагорный Карабах" есть, и под ним стоят подписи в трехстороннем соглашении от 9 ноября 2020 года. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на панельной дискуссии в рамках Мюнхенской конференции безопасности, передает Sputnik Армения.
Премьер-министр Армении ответил на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что термин "Нагорный Карабах" устарел, не должен использоваться, а в нем используется русское слово "нагорный".
"В трехстороннем заявлении (за подписью Пашиняна, Алиева и президента РФ Владимира Путина от 2020 г. - ред.) есть термин Нагорный Карабах, и под этим документом стоят подписи. Там же есть термин "Лачинский коридор", который не должен быть под контролем Азербайджана и должен свободно действовать. Под этим стоит подпись и президента Азербайджана", - заявил Пашинян.