Փաստահավաք առաքելությամբ Եվրոպական Խորհրդարանից Հայաստան կայցելի նոր պատվիրակություն
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի աշխատանքների արդյունքում փետրվարի 21-24-ը փաստահավաք առաքելությամբ Հայաստան են այցելելու Եվրոպական Խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավորներ, ԵԽ-ում Արցախի հետ բարեկամության խմբի համանախագահներ Սիլվի Գիյոմը և Ֆրանսուա Ալֆոնսին, ինչպես նաև հունգարացի խորհրդարանական, Արցախի հետ բարեկամության խմբի անդամ Աթիլա Արա-Կովաչը։ Այս մասին Արմենպրես-ին հայտնեցին ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից:
Պատվիրակությանը Հայաստանում ուղեկցելու են ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, գրասենյակի տնօրեն Հեղինե Էվինյանը և հատուկ ծրագրերի պատասխանատու Գևորգ Ղուկասյանը։
Գրասենյակը հիշեցնում է, որ նույնաբովանդակ այցելությամբ Եվրախորհրդարանի մեկ այլ պատվիրակություն Հայաստան էր այցելել 2022 թ․հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 4-ը, որի անդամները կարևոր դերակատարում ունեցան անցած ամիսների ընթացքում Եվրոպական Խորհրդարանում՝ Հայաստանին վերաբերող քննարկումների և փաստաթղթերի ընդունման գործում։ Մասնավորապես՝ հիշատակման է արժանի Եվրոպական Միության ընդհանուր պաշտպանական և արտաքին քաղաքականության զեկույցը, «Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման հումանիտար հետևանքները» վերտառությամբ բանաձևը և ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների 2021-2022 թթ․զեկույցը, որոնցում Եվրոպական Խորհրդարանի՝ Հայաստանին ու Արցախին վերաբերող քաղաքական դիրքորոշումները գրեթե լիովին համահունչ են ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբերի պատկերացումներին։
Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավորների առաջիկա այցի ընթացքում նախատեսված են հանդիպումներ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ՀՀ օրենսդիր և գործադիր իշխանության, քաղաքական ընդդիմության ներկայացուցիչների, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի հետ։ Առանձին հանդիպում է նախատեսված նաև ՀՅ Դաշնակցության ներկայացուցիչների հետ։
Փետրվարի 22-ին նախատեսված է պատվիրակության այցը Սյունիք, հանդիպում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ, այցելություն ադրբեջանական վերջին ագրեսիայից տուժած բնակավայրեր և հանդիպում քաղաքացիական բնակչության հետ։

В Армению с миссией по сбору фактов прибудет делегация Европейского Парламента
В результате работ Офиса ''Ай Дат'' АРФД Европы в Армению с ознакомительной миссией с 21 по24 февраля прибудут депутаты Европарламента от Франции, сопредседатели группы дружбы с Арцахом в Совете Европы Сильви Гийом и Франсуа Альфонс, также и венгерский депутат, член группы дружбы с Арцахом Аттила Ара-Ковач. Арменпресс сообщили об этом в Центральном аппарате бюро ''Ай Дата'' АРФД.
Делегацию в Армении будут сопровождать руководитель европейского офиса АРФД Гаспар Карапетян, директор офиса Эгине Эвинян и ответственный за специальные программы Геворг Гукасян.
Офис ''Ай Дата'' напоминает, что с 31 октября по 4 ноября 2022 года Армению с таким же визитом посетила первая делегация Европарламента, члены которой в Европарламенте, в последние месяцы сыграли значимую роль при обсуждении и принятии документов, касающихся Армении. В частности, следует упомянуть Общий отчет по обороне и внешней политике Европейского Союза, резолюцию ''Гуманитарные последствия блокады Нагорного Карабаха'' и отчет об отношениях ЕС и Армении за 2021-2022 гг., в которых политические позиции Европарламента в отношении Армении и Арцаха практически полностью совпадают с позициями АРФД и с идеями комиссий ''Ай Дат''.
В ходе предстоящего визита депутатов Европарламента запланированы встречи с Католикосом Всех Армян Гарегиным II, с представителями органов законодательной и исполнительной власти РА,  политической оппозиции и с министром иностранных дел Республики Арцах. Намечена также встреча с членами АРФД Армении.
22 февраля намечен визит делегации в Сюник, встречи с представителями органов местного самоуправления, посещение населенных пунктов, пострадавших от последней азербайджанской агрессии, и встречи с мирным населением.