Մենք կանգնած ենք շատ լուրջ փոփոխությունների առջև. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի անկախությունը գալիս է առաջին հերթին ոչ միայն միջազգային կազմակերպություններից, այլ մեր ցանկությունից: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 24-ին, Երևանում անցկացվող «Արցախի միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով համաժողովին Արցախից տեսակապով հայտարարեց Արցախի նախկին Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, փոխանցում է news.am-ը:
«Ես վերջին վեց ամիսն Արցախում եմ և կարող եմ վստահեցնել, որ արցախցիների մեծամասնությունն այդպես է մտածում, իրենք չեն տեսնում իրենց ոչ մի ուրիշ տարբերակում, բացի անկախ լինելուց: Նույն ժամանակ մենք ունենք խնդիր, որ մարդիկ կորցրել են հավատն իրենց նկատմամբ, հավատ՝ դեպի արդարություն, դեպի ղեկավարություն և ապագան: Եթե չունես հավատ, շատ դժվար է պայքարելը»,- ընդգծեց Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախը կանգնած է շատ լուրջ փոփոխությունների առջև.
«Ինչպես 1998 թվականին Արցախում երբ սկսեց շարժումը, մենք ոչ թե միայն քննարկում էինք Արցախի անկախության հարցը, այլ քննարկում էինք մեր արժեքները, մեր սկբունքները, ինչին ենք պատրաստ, ինչին՝ ոչ: Այդպես է ստացվել, որ մենք ունենք անկախ Հայաստան, Սփյուռք, ունենք Արցախում ապրող 120 հազար հայ, որոնք ուզում են միանալ Հայաստանին, բայց միաժամանակ ունենք խնդիր, որ այս իրավիճակում առաջին քայլը, որը պետք է անենք, դա Արցախի անկախությունը և ինքնորոշման ճանապարհը վերջացնելն է: Վստահ եմ, որ այս դժվարությունները կարող ենք հաղթահարել միայն մեկ դեպքում, եթե այդ գործն անենք ամեն օր և դա լինի մեր համար ամենակարևոր գործը: Այն մարդիկ, որոնք վստահ են, որ սա հայկական ամենակարևոր հարցերից մեկն է: Տեսնում եմ այն հիվանդությունները, որոնք ունենք մեր մեջ, և առաջին թշնամին մենք ենք, մենք, որ չենք հասկանում, որ ամենօրյա կյանքով ապրելով, չի ստացվելու փոխել այն, ինչը պետք է փոխենք»:

Арцах стоит перед очень серьезными переменами: Рубен Варданян
По словам Рубена Варданяна, независимость Арцаха зависит прежде всего не только от международных организаций, но и от воли народа.
Как сообщает "Арменпресс", это в своем выступлении на научной конференции "Императив международного признания Республики Арцах", проходящей в Ереване 24 февраля, подчеркнул Рубен Варданян.
"Я был в Арцахе в последние 6 месяцев, и могу заверить вас, что так думает большинство арцахцев. Они не видят для себя другого выхода, кроме как быть независимыми. В то же время у нас есть проблема. Она в том, что люди потеряли веру в себя, веру в справедливость, в лидерство и в будущее. Если нет веры, бороться очень сложно", - заметил Варданян.
Он сказал что, Арцаху предстоят очень серьезные перемены. "Как и в 1998 году в Арцахе, когда началось движение, мы обсуждали не только вопрос независимости Арцаха, но и наши ценности, наши принципы, на что мы готовы, а на что нет. Вот так получилось, что у нас есть независимая Армения, диаспора, у нас в Арцахе проживает 120 тысяч армян, которые хотят присоединиться к Армении, но в то же время у нас есть проблема, которую мы должны сделать первым шагом в этой ситуации - завершить путь независимости и  самоопределения Арцаха.
Рубен Варданян уверен, что эти трудности можно преодолеть только в одном случае, если они будут заниматься этой работой каждый день и что это должна быть самая важная работа для всех.
"И пройдя путь этих шести месяцев, получив новый опыт, я уверен, что с одной стороны, у нас есть глубокие основания, что Арцах останется армянским, Арцах останется независимым и Арцах не сдастся. С другой стороны, я вижу болезни, которые мы носим в себе, и первый враг - это мы, мы, которые не понимаем, что, проживая будничной жизнью, не получится изменить то, что нужно изменить. Я уверен, что если мы найдем в себе идею искренности и силу связи, понимая, что, будучи людьми, прошедшими очень разные пути и имеющими разные идеи, мы все должны будем объединиться вокруг Арцаха", - заключил Рубен Варданян.