Ադրբեջանը դեռ չի արձագանքել խաղաղության պայմանագրի մեր տարբերակին. Փաշինյան
«Խաղաղության պայմանագրի մեր տարբերակը փոխանցվել է Ադրբեջանին, բայց արձագանք, որպես այդպիսին, դեռ չունենք: Մենք էլ, երբ ստանում ենք նմանատիպ փաստաթուղթ, արձագանքի ձևավորումը տևում է որոշակի ժամանակ»,- Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է Panorama.am-ը։
Նա նշեց, որ ենթադրում են՝ որոշակի ժամանակից հետո ինչ-որ արձագանք կլինի։
Փաշինյանն ասաց, որ այս ընթացքում տեղի է ունեցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքի 3 շրջափուլ, այսինքն՝ նրանք են առաջարկ տվել, հայկական կողմն է արձագանքել և այդպես երեք ագամ։
«Աշխատանքն այդ ուղղությամբ պետք է շարունակենք։ Փաստաթղթային աշխատանքներ են իրականացվում և այդ աշխատանքները միշտ չէ, որ պահանջում են առերես հանդիպում»,- նշեց նա։
Փաշինյանը հայտնեց, որ վերջերս ադրբեջանական կողմին են փոխանցել սահմանների սահմանագծման հանձնաժողովների աշխատանքի կանոնակարգի նախագիծ և նաև դրա արձագանքին են սպասում։
«Իսկ այն առաջարկները, որոնք մենք արել ենք նախկինում կոմունիկացիների բացման, սահմանային անվտանգության ապահովման վերաբերյալ, այդ բոլոր առաջարկները շարունակում են մնալ ուժի մեջ»,- ասաց Փաշինյանը։

"Наш вариант мирного соглашения передан Азербайджану, но реакции, как таковой, пока не поступило. Нам же, когда получаем аналогичный документ, также требуется определенное время на формулирование реакции", – заявил в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он отметил, предполагают, что реакция из Баку поступит спустя определенное время.
Н. Пашинян подчеркнул, что за этот период состоялось 3 этапа работ вокруг мирного соглашения, то есть: сначала азербайджанская сторона выступила с предложением, армянская сторона отреагировала и так трижды.
"Мы должны продолжить работу в этом направлении. Проводятся связанные с документацией работы, которые не всегда предполагают проведение очных встреч", – пояснил он.
Премьер-министр сообщил, что недавно передали азербайджанской стороне проект регламента работ комиссий по делимитации границы и сейчас ждут отклика на это.
"А те предложения, которые мы ранее сделали относительно открытия коммуникаций, обеспечения безопасности границ – продолжают оставаться в силе", – подчеркнул он.