Մենք առանձնացրել ենք պայքարի ութ ուղղություն, որոնց շուրջ էլ կառուցվելու ու իրականացվելու են մեր ծրագրերը. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է Արցախի ապագայի համար կարևոր այն ոլորտները, որոնց ուղղությամբ շարունակելու է աշխատանքները և որոնց ուղղված են լինելու իր և իր կողմից հիմնադրված՝ «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության ծրագրերը։
«Ես շարունակելու եմ աշխատել Արցախում, շարունակելու եմ ծրագրեր իրականացնել և իմ կողմից, և մեր՝ «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության միջոցով։ Իմ նպատակը մնում է անփոփոխ. ամեն ինչ անել՝ ունենալու անվտանգ, ազատ, արժանապատիվ, հայկական Արցախ։ Այս նպատակի համար պետք է շարունակենք մեր պայքարը։
Իմ ընկալմամբ` պայքարն այն է, երբ դու ճիշտ ես գնահատում քո ուժեղ ու թույլ կողմերը, գիտես՝ ինչ պետք է անել այդ թույլ կողմերից բխող վտանգը նվազագույնի հասցնելու, իսկ ուժեղ կողմերն ամրապնդելու, դրանք առավելություն դարձնելու ու ճիշտ օգտագործելու համար: Իմ համար պայքարը դա է՝ ամեն առավոտ արթանալով, ինքդ քեզ հարց տալ՝ ի՞նչ ես արել այդ ուղղությամբ:
Մենք առանձնացրել ենք պայքարի ութ ուղղություն, որոնց շուրջ էլ կառուցվելու ու իրականացվելու են մեր ծրագրերը: Դրանք են, մասնավորապես, սուբյեկտայնության ամրապնդումը, անվտանգության ու պաշտպանական, այդ թվում՝ քաղաքացիական պաշտպանության հուսալի համակարգի ստեղծումը, կենսունակ տնտեսական համակարգի ստեղծումը, հիբրիդային պատերազմի դիմակայումը, որակյալ ու մրցունակ կրթական համակարգը։
Մեր առջև կանգնած խնդիրները համակարգված աշխատանք ու բոլոր ուժերի կենտրոնացում են պահանջում: Միայն կառավարությունն ի զորու չէ իրականացել այդ աշխատանքները. սա հնարավոր է անել բոլոր՝ մասնավոր, հանրային ռեսուրսների համախմբման, հայկական աշխարհի ներուժի ներգրավման միջոցով: Մենք՝ որպես հասարակություն, չենք կարող հաղթահարել մեր մարտահրավերները, եթե չհամախմբվենք: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք իրար վստահելու համար:
Արցախը՝ անվտանգ, ազատ, արժանապատիվ, հայկական պահպանելու առումով չափազանց կարևոր է լինելու «կարմիր գծերի» պահպանումը։ Ես ուրախ եմ, որ իմ շփումները ղեկավար պաշտոնյաների, հանրության բոլոր շերտերի ներկայացուցիչների հետ օգնեցին սահմանել մեր «կարմիր գծերը»: Ու մենք հետևողական ենք լինելու այդ «կարմիր գծերի» պաշտպանության հարցում, քանի որ անթույլատրելի է դրանց որևէ խախտում»։

Мы определили восемь направлений борьбы: Рубен Варданян
"Я продолжу работать в Арцахе, продолжу реализовывать проекты как самостоятельно, так и через наше территориальное агентство "Мы – наши горы"
Моя цель остается неизменной - сделать все, чтобы иметь БЕЗОПАСНЫЙ, СВОБОДНЫЙ, ДОСТОЙНЫЙ, АРМЯНСКИЙ АРЦАХ. Мы должны продолжать свою борьбу за эту цель.
В моем понимании борьба – это когда ты правильно оцениваешь свои сильные и слабые стороны, знаешь, как свести к минимуму опасность, вытекающую из этих слабостей, а сильные стороны - сделать еще сильнее и, обратив их в свое преимущество, правильно ими воспользоваться. Борьба для меня - просыпаться каждое утро и спрашивать себя:
"Что я для этого сделал?".
Мы определили восемь направлений борьбы, вокруг которых будут строиться и реализовываться наши дальнейшие шаги. Это, в частности, укрепление субъектности, безопасность и оборона, в том числе создание надежной системы гражданской обороны, создание жизнеспособной экономической системы, противостояние гибридной войне, качественная и конкурентоспособная система образования.
Стоящие перед нами задачи требуют слаженной работы и концентрации всех сил. Правительство не может справиться с ними в одиночку. Это возможно сделать, объединив все частные и общественные ресурсы и задействовав потенциал всего армянского мира. Мы, как общество, не сможем преодолеть стоящие перед нами вызовы, если не объединимся.
Мы должны сделать все возможное, чтобы начать доверять друг другу. Для сохранения Арцаха безопасным, свободным, достойным и армянским чрезвычайно важно помнить о
"красных линиях". Я рад, что мое взаимодействие с чиновниками, занимающими руководящие посты и общение с представителями всех слоев общества помогло определить, где проходят наши "красные линии". Мы будем непрерывно следить за их соблюдением, потому что любое нарушение этих "красных линий" недопустимо.