Վրաստանի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ տապալել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրինագիծը
Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի նախագիծը պաշտոնապես հետ է կանչվել։ Օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ձախողվել է Վրաստանի խորհրդարանում։
1tv.ge-ի հաղորդմամբ, խորհրդարանի 112 անդամներ գրանցում են անցել։ Օրինագծին երկրորդ ընթերցմամբ չի աջակցել 35 պատգամավոր, մեկ պատգամավոր կողմ է եղել։
Հիշեցնենք, որ երեկ խորհրդարանական մեծամասնությունը որոշում է կայացրել հետ կանչել «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի նախագիծը։
Վրաստանի կանոնակարգի համաձայն՝ օրենքի նախագծի պաշտոնական հետկանչման համար անհրաժեշտ էր լիագումար նիստում ներկայացնել առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագիծը և երկրորդ ընթերցմամբ տապալել այն։
Ինչ վերաբերում է երկրորդ օրինագծին, որն առաջին ընթերցմամբ քվեարկության չդրվեց, ինչպես բյուրոյի նիստում ասել էր Շալվա Պապուաշվիլին, նախաձեռնողներն արդեն հետ են վերցրել այն։
Նախագծի երկրորդ ընթերցումը ձախողվելուց հետ ընդդիմադիր պատգամավորները մոտեցել են Վրաստանի խորհրդարանի ամբիոնը և ցուցադրել Վրաստան-ԵՄ դրոշները։

Парламент Грузии во втором чтении провалил законопроект ''О прозрачности иностранного влияния''
Законопроект ''О прозрачности иностранного влияния'' официально отозван. Законопроект был провален в парламенте Грузии во втором чтении.
Как передает 1tv.ge регистрацию прошли 112 депутатов. Законопроект во втором чтении не поддержали 35 депутатов, ''за'' высказался один член парламента.
Как известно, накануне парламентское большинство приняло решение отозвать законопроект ''О прозрачности иностранного влияния''.
Согласно законодательству Грузии, для официального отзыва законопроекта было необходимо было представить проект, принятый в первом чтении, на пленарном заседании и провалить его на голосовании во втором чтении.
Что же касается второго законопроекта, который не был вынесен на голосование в первом чтении, то, как заявил на заседании бюро Шалва Папуашвили, инициаторы уже отозвали его.