Բաքուն բողոք է հայտնել Թեհրանին՝ կապված պետական սահմանի վրայով իրանական ռազմական ինքնաթիռի թռիչքի հետ
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հանձնել Բաքվում Իրանի դեսպանին՝ կապված երկու երկրների պետական սահմանի վրայով իրանական ռազմական ինքնաթիռի թռիչքների հետ: Այս մասին ասվում է շաբաթ օրը Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի և պաշտպանության նախարարության տարածած համատեղ հայտարարության մեջ, փոխանցում է News.am։
«Մարտի 11-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը պատկանող ռազմական ինքնաթիռը ժամը 09:44-ից մինչև 10:26-ն անդադար թռիչքներ է իրականացրել ադրբեջանա-իրանական պետական սահմանի երկայնքով՝ Զանգիլանից մինչև Բիլյասուվարի շրջան և հակառակ ուղղությամբ։ Ինքնաթիռը թռչում էր երկու երկրների պետական սահմանից 3-5 կմ հեռավորության վրա, իսկ որոշ դեպքերում՝ հենց պետական սահմանի վրայով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

МИД Азербайджана вручил ноту протеста послу Ирана в Баку в связи с полетами иранского военного самолета над госграницей двух стран. Об этом говорится в распространенном в субботу совместном заявлении МИД и минобороны Азербайджана, передает News.am.
"11 марта принадлежащий Исламской Республике Иран военный самолет с 09:44 до 10:26 непрерывно выполнял полеты вдоль азербайджано-иранской государственной границы, от Зангиланского до Билясуварского района и обратно. Самолет летал на расстоянии 3-5 км от государственной границы двух стран, а в некоторых случаях прямо над госграницей", - говорится в сообщении.
Отмечается, что в субботу посол Ирана в Баку Сейед Аббас Мусави был вызван в МИД Азербайджана и ему вручена соответствующая нота протеста.