Էրդողանի խոսնակն ամերիկացի պաշտոնյաների հետ քննարկել է Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացը
Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ, գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալընը Վաշինգտոն կատարած այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի հետ, գրում է Էրմենիհաբերը։
Թուրքիայի նախագահականից տարածված հաղորդագրության համաձայն՝ ի թիվս բազմաթիվ հարցերի քննարկվել  է Հարավային Կովկասին և Ադրբեջան-Հայաստան բանակցային գործընթացին վերաբերող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել  նաև Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժերին, ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցությանը, էներգետիկ անվտանգությանը, ահաբեկչության դեմ պայքարին, ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի անդամակցության գործընթացներին, ինչպես նաև Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտությանը։
Խոսվել է նաև  թուրք-աամերիկյան քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների մասին, ընգծվել է երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը 100 մլրդ դոլարի հասցնելու կարևորությանը։
Հրապարակված հայտարարության մեջ նշվում է, որ Թուրքիան կշարունակի դիվանագիտական քայլերը ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը կարգավորելու նպատակով։
Նաև նշվել է, որ Թուրքիան շարունակելու պայքարը  քրդական ուժերի դեմ, որոնց Անկարան համարում է ահաբեկչական։

Советники Байдена и Эрдогана выразили свою поддержку мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном
Советник по национальной безопасности США Джейк Салливан и пресс-секретарь, главный советник президента Турции Ибрагим Калын обсудили вопрос мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном. Встреча сторон состоялась 14 марта. Как передает Арцахпресс об этом сообщает Белый дом.
''Разговор касался общей обеспокоенности региональными и глобальными событиями, включая продолжающуюся агрессию России против Украины и усилия Турции по обеспечению возобновления инициативы перевозки зерна по Черному морю. Они также обсудили свою поддержку продолжающимся мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном и вопросы двустороннего сотрудничества в оборонной сфере.
Джейк Салливан подчеркнул точку зрения США о скорейшем членстве Швеции и Финляндии в НАТО'', - говорится в сообщении Белого дома.
Джейк Салливан вновь выразил соболезнования в связи с трагической гибелью людей в результате землетрясений в Турции и подтвердил помощь США турецкому народу в его непрерывных усилиях по восстановлению.