Մարտի 5-ին Ադրբեջանի իրականացրած դիվերսիան եռակողմ հայտարարության եռակի խախտում է պարունակում․ վարչապետ
Մարտի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի դիվերսանտների կողմից ոստիկանության երեք աշխատակիցների սպանությունները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եռակի խախտում էր։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ սույն թվականի փետրվարի 22-ին հրապարակված որոշման՝ Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կերպով փակ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի միակ անցանելի ասֆալտապատ ճանապարհը։ Սրա հետևանքով հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մնալ լարված։
Միևնույն ժամանակ, տեսնում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում ռազմական առումով սրելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ Ադրբեջանի կողմից։ Սրա վերջին աղաղակող դրսևորումը Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության երեք աշխատակիցների սպանությունն էր ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից սույն թվականի մարտի 5-ին։ Ոստիկանները, հիշեցնեմ, ծառայողական նպատակներով մարդատար ավտոմեքենայով ուղևորվում էին Լեռնային Ղարաբաղի Հին Շեն և Մեծ Շեն գյուղեր։ Հերթական այս միջադեպը տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանը կարևոր է համարում արձանագրել, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը մարտի 6-ին տարածած հաղորդագրության մեջ հստակ արձանագրել է, որ միջադեպի նախաձեռնողը ադրբեջանական կողմն է։
«Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ ասվում է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ վարույթ է իրականացվում դեպքի մանրամասները պարզելու համար»,- հավելեց վարչապետը։
Այս առումով, ըստ Փաշինյանի, հատուկ գնահատականի պետք է արժանանա այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանների սպանությունները տեղի են ունեցել Լաչինի միջանցքում։
«Ինչպես հիշում եք, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը Ադրբեջանի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր փակված ճանապարհը չէ միայն, այլև 5 կիլոմետր լայնությամբ տարածք՝ անվտանգության գոտի։ Հետևաբար, մարտի 5-ի Ադրբեջանի կողմից իրականացրած սպանությունները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եռակի խախտում են պարունակում։ Խախտվել է ոչ միայն հրադադարը, ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծը, այլև Լաչինի միջանցքի հինգ կիլոմետրանոց գոտին»,- եզրափակեց վարչապետը։
15:23
Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել եւ զարգացնել ՄԹ հետ բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյան
Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները տեսակցել են Ադրբեջանում պահվող երկու հայ զինծառայողներին
Դադիվանքի հայկականությունը փաստող արտասահմանյան գրականություն․ Արցախի թեմ
Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք. Արցախի ՊՆ
ԱՄՆ-ն հավատում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ուղիղ երկխոսությունն առանցքային է արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար
10:24
Ադրբեջանը կրակ է բացել Խոզնավարի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ. ՀՀ ՊՆ
ԱԺ նախագահը ՄԹ Համայնքների պալատի պատգամավորին մանրամասներ է փոխանցել Լաչինի ճգնաժամի հետևանքով առաջացած խոչընդոտների վերաբերյալ
Եթե Ուկրաինան պարտվի, ապա ՆԱՏՕ-ին նրա անդամակցության քննարկումն իմաստ չի ունենա․ Ստոլտենբերգ
Աշխարհի 4 ծագերից Տավուշ ժամանած հոգևորականները ավարտեցին իրենց առաքելությունը Ոսկեպարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում

Диверсия Азербайджана 5 марта - тройное нарушение Трехстороннего заявления: премьер Армении
Убийство трех полицейских, совершенное азербайджанскими диверсантами в Нагорном Карабахе 5 марта, является тройным нарушением Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на очередном заседании правительства.
''Несмотря на решение Международного суда ООН, опубликованное 22 февраля этого года, Азербайджан продолжает незаконно блокировать единственную проезжаемую асфальтированную дорогу Лачинского коридора, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией. Вследствие этого гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает оставаться напряженной.
В то же время мы видим конкретные действия Азербайджана, направленные на военную эскалацию на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Последним вопиющим проявлением этого стало убийство 5 марта этого года азербайджанской диверсионной группой трех полицейских Нагорного Карабаха. Напомню, что полицейские ехали в села Хин Шен и Мец Шен Нагорного Карабаха по служебным делам не на грузовом автомобиле. Этот очередной инцидент произошел в Нагорном Карабахе, в зоне ответственности миротворческих сил Российской Федерации'', - отметил премьер.
Пашинян считает важным зафиксировать, что Минобороны РФ в распространенном 6 марта сообщении определенно заявило, что инициатором инцидента является азербайджанская сторона.
''В сообщении Минобороны РФ также говорится, что с участием представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана ведется расследование для выяснения деталей дела'', - добавил премьер.
По словам Пашиняна, особую оценку должен получить тот факт, что убийства сотрудников полиции Нагорного Карабаха произошли в Лачинском коридоре.
''Как вы помните, согласно пункту 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, Лачинский коридор - это не только дорога, перекрытая Азербайджаном с 12 декабря 2022 года, но и участок длиной в 5 километров - зона безопасности. Поэтому убийства, совершенные Азербайджаном 5 марта, представляют собой тройное нарушение Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Нарушено не только прекращение огня, не только линия соприкосновения Нагорного Карабаха, но и пятикилометровая зона Лачинского коридора'', - заключил премьер.