Չինաստանը պատրաստ է «մեջք մեջքի» կանգնել Ռուսաստանի կողքին. ՌԴ-ում ՉԺՀ դեսպան
Չինաստանը կշարունակի ռազմավարական համագործակցություն կառուցել Ռուսաստանի հետ «մեջք մեջքի», ՌԻԱ Նովոստի-ին տված հարցազրույցում ասել է Մոսկվայում Չինաստանի դեսպան Չժան Հանհույը։
«Չինաստանը կշարունակի Ռուսաստանի հետ միասին առաջ մղել բազմաբևեռ աշխարհի սկզբունքները և միջազգային հարաբերությունների ժողովրդավարացումը, գլոբալ ռազմավարական հավասարակշռության և կայունության հուսալի երաշխիքների տրամադրումը»,- ասել է դիվանագետը։
Հանհույը մատնանշել է աշխարհում տիրող անհանգիստ իրավիճակը։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ Մոսկվայի և Պեկինի հարաբերությունները միայն ամրապնդվում են՝ ի պատասխան միջազգային ասպարեզում անկայուն իրավիճակի։
«Չինաստանը և Ռուսաստանը երկու երկրների ղեկավարների ռազմավարական ղեկավարման ներքո հաջողությամբ հասել են ռազմավարական վստահության և խոշոր տերությունների միջև բարեկամական, բարիդրացիական համակեցության և ստեղծել միջազգային հարաբերությունների նոր տիպի մոդել»,- ավելացրել է նա:

Китай будет стоять с Россией "спина к спине", заявил посол Чжан Ханьхуэй
Китай продолжит выстраивать стратегическое взаимодействие "спиной к спине" с Россией, заявил в интервью РИА Новости посол КНР в Москве Чжан Ханьхуэй.
"Китай будет и впредь вместе с ней (Россией) продвигать принципы многополярности мира и демократизации международных отношений, обеспечивать надежные гарантии для глобального стратегического равновесия и стабильности", - сказал дипломат.
Ханьхуэй указал на неспокойную обстановку в мире. При этом он подчеркнул, что отношения Москвы и Пекина лишь укрепляются в ответ на нестабильную ситуацию на международной арене.
"Под стратегическим руководством лидеров двух стран Китай и Россия успешно встали на путь стратегического доверия и дружественного, добрососедского сосуществования между крупными державами, создали образец международных отношений нового типа", - добавил он.