ԼՂ-ում հումանիտար աղետը կանխելու համար գործուն քայլեր ենք ակնկալում առաջինը ՌԴ-ից. Ալեն Սիմոնյանը՝ Յուրի Վորոբյովին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 18-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովին, ով Հայաստանում է ՀՀ ԱԺ և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստի շրջանակում: Այս մասին հայտնում են ԱԺ լրատվական բաժնից:
Հանդիպմանն արձանագրվել է, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը Հայաստանի և Ռուսաստանի տարբեր մարզերում և քաղաքներում լավ ավանդույթ է դարձել. այն եզակի հնարավորություն է տեղում ծանոթանալու տարածաշրջանների հնարավորություններին և կոնկրետ քայլեր նախանշելու համար:
Առանձնակի կարևորվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի օրենսդիր մարմինների միջև ակտիվ փոխգործակցությունը, ընդգծվել միջխորհրդարանական և միջկառավարական հանձնաժողովների նիստերի անցկացման կարևորությունը:
«Հուսով եմ, որ երեկվա նիստն արդյունավետ էր, և դրա արդյունքները կամրապնդեն Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունն ու փոխգործակցությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով մեկ օր առաջ անցկացված նիստին և դրա շրջանակում Հայաստանի Տավուշի մարզի և Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոյարսկի երկրամասի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Անդրադառնալով պաշտոնական Բաքվի գործողություններին՝ ԱԺ նախագահը նշել է. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի գլխին կախված հումանիտար աղետի վտանգը կանխելու նպատակով Լաչինի միջանցքով բնականոն տեղաշարժը վերականգնելու ջանքերի պահանջվածության համատեքստում հատուկ նշեմ, որ մենք գործուն քայլեր և հասցեական հայտարարություններ ենք ակնկալում մեր միջազգային գործընկերներից և առաջին հերթին` Ռուսաստանի Դաշնությունից, որի խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվել է Լեռնային Ղարաբաղում»:

Прежде всего ожидаем от России практических шагов по предотвращению гуманитарной катастрофы в Карабахе: Симонян-Воробьеву
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян 18 марта принял заместителя председателя Совета Федерации Федерального Собрания России Юрия Воробьева, который находится в Ереване в рамках 36-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ. Об этом сообщает NEWS.am со ссылкой на в пресс-службу НС РА.
На встрече было отмечено, что проведение заседаний межпарламентских комиссий в различных областях и городах Армении и России стало хорошей традицией. Это уникальная возможность ознакомиться с возможностями регионов на местах и наметить конкретные шаги.
Особо было упомянуто об активном взаимодействии между законодательными органами Армении и России, важности проведения заседаний межпарламентских и межправительственных комиссий. ''Надеюсь, что вчерашнее заседание было эффективным, а его результаты укрепят стратегическое партнерство и взаимодействие Армения-Россия'', - заявил Симонян, говоря о состоявшееся накануне заседании.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности. Они обсудили и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Касаясь действий официального Баку, спикер НС отметил: ''С целью предотвращения нависшей над народом Нагорного Карабаха угрозы гуманитарной катастрофы, в контексте необходимости усилий по восстановлению нормального передвижения по Лачинскому коридору, особо хочу отметить, что мы ожидаем практических шагов и адресных заявлений от наших международных партнеров, и, в первую очередь, от Российской Федерации, чьи миротворческие войска дислоцированы в Нагорном Карабахе''.