ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայ բնակչության ներկայացուցիչները կողմերից պահանջել են ապահովել իրենց անվտանգ վերադարձը
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայ բնակչության ներկայացուցիչները հայտարարություն են տարածել` նշելով, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի եւ Ադրբեջանի կողմից իրականացված բռնի տեղահանությունների հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի, Շուշիի, Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների տասնյակ հազարավոր հայ բնակչությունը ներկայումս զրկված է իր հայրենիքում ապրելու իրավունքից:
«Դեռեւս 1990-ականներին Ադրբեջանի կողմից բռնի տեղահանվել է նաեւ Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի ենթաշրջանի տասնյակ հազարավոր հայ բնակչությունը:
Մինչդեռ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության առաջնորդները պարտավորվել են ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո ապահովել ներքին տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ եւ հարակից շրջաններ, ինչը մինչեւ օրս տեղի չի ունեցել:
Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների վերականգնման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունները՝ սույն նամակով Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևից պահանջում ենք ճանաչել հայ փախստականների խախտված իրավունքների վերականգման անհետաձգելի հրամայականը, ապահովել նրանց անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց պատմական հողեր և նախկին բնակավայրեր՝ համաձայն ստանձնած պարտավորությունների, մարդու և մարդասիրական իրավունքի:
Կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ որպես 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրող կողմ, հետևողական մոտեցում ցուցաբերել միջազգային իրավական և քաղաքական բոլոր մեխանիզմների գործադրման հարցում, որն ուղղված կլինի Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների իրականացման ապահովմանը: Միևնույն ժամանակ, խնդրում ենք ստեղծել լրացուցիչ մեխանիզմներ փախստականների իրավունքների և շահերի առավել արդյունավետ պաշտպանության, նրանց իրավական պահանջների բարձրաձայնման և առաջմղման համար:
Կոչ ենք անում Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ միջազգային իրավունքով սահմանված կառուցակարգերով և քաղաքական բոլոր հնարավոր լծակներով, ապահովել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պահանջների իրականացումը՝ հաշվի առնելով նաև նրա՝ որպես հայտարարությունը ստորագրած պետության ղեկավար հանդիսանալու և, դրանով իսկ՝ հայտարարության պահանջների ի կատար ածման երաշխավոր լինելու հանգամանքը:
Դիմում ենք ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիին ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներից տեղահանված հայ բնակչության վերադարձը կազմակերպելու, վերահսկելու և ապահովելու, ինչպես նաև վերադարձող անձանց անվտանգության ապահովման միջազգային արդյունավետ և կիրառելի երաշխիքների ներդրմանը, այդ թվում՝ն խաղաղապահ ուժերի տեղակայմանը աջակցելու նպատակով:
Միևնույն ժամանակ, Գերագույն հանձնակատարի ուշադրությունն ենք հրավիրում այն փաստին, որ Ադրբեջանի իշխանությունները ներկայումս իրականացնում են մեր բնակավայրերում ադրբեջանցիների ապօրինի վերաբնակեցման ծրագրեր՝ խոչընդոտելով մեր վերադարձը և ապօրինաբար հափշտակելով մեզ պատկանող սեփականությունը։
Սույն նամակը ներկայացնում ենք որպես Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի 44-օրյա եւ Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմի հետևանքով փախստական դարձած եւ բռնի տեղահանված անձանց կողմից ստեղծված, նրանց շահերը ներկայացնող, իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող և նրանց անունից հանդես եկող կազմակերպություններ:
«ԼՂՀ փախստականների միավորում» ՀԿ Սարո Սարյան
«Մայրություն» ՀԿ - Հասմիկ Միքայելյան
«Կաճառ գիտական կենտրոն» ՀԿ – Մհեր Հարությունյան
«Կանանց և երեխաների աջակցման և զարգացման կենտրոն» ՀԿ – Ինեսսա Ասրյան «Փախստականների միավորում հանուն արդարության» ՀԿ – Անժելա Թամրազյան

Представители армянского населения Нагорного Карабаха требуют обеспечить безопасное возвращение на историческую Родину
Представители насильственно перемещенного из Нагорного Карабаха армянского населения выступили с заявлением, в котором говорится, что в результате 44-дневной войны 2020 года и осуществленных Азербайджаном насильственных перемещений десятки тысяч армян Гадрута, Шуши, Аскеранского, Мартунинского и Мартакертского районов Нагорного Карабаха лишены права жить на своей родине.
Об этом говорится в ими составленном заявлении:
"Еще в 1990-е годы Азербайджан насильственно переместил десятки тысяч армян Геташенского подрайона Шаумянского района.
Между тем, в пункте 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года руководители Республики Армения, Азербайджанской Республики и Российской Федерации обязались обеспечить возвращение внутренне перемещенных лиц и беженцев в Нагорный Карабах и в соседние районы под контролем Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев, чего до сих пор не произошло.
Принимая во внимание необходимость восстановления прав населения, вынужденно перемещенного из Нагорного Карабаха, а также обязательства, взятые на себя Азербайджаном по пункту 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, настоящим письмом требуем от Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева признать неотложный императив восстановления нарушенных прав армянских беженцев, обеспечить их безопасность и достойное возвращение на свои исторические земли, в бывшие населенные пункты, в соответствии с его обязательствами по человеческому и гуманитарному праву.
Мы обращаемся к Премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну, как к стороне, подписавшей Трехстороннее заявление от 9 ноября, проявить последовательный подход к реализации всех международных правовых и политических механизмов, которые будут направлены на обеспечение выполнения взятых на себя Азербайджаном международных обязательств. При этом создать дополнительные механизмы для более эффективной защиты прав и интересов беженцев, озвучивания и продвижения их законных требований.
Призываем Президента Российской Федерации Владимира Путина, в соответствии с установленными международным правом механизмами и всеми возможными политическими рычагами, обеспечить выполнение требований Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, учитывая также то обстоятельство, что он является главой государства, подписавшего заявление, и, таким образом, является гарантом выполнения требований заявления.
Мы обращаемся к Верховному комиссару ООН по делам беженцев Филиппо Гранди организовать, контролировать и обеспечить возвращение армянского населения, перемещенного с территорий, находящихся под контролем Азербайджана, а также содействовать реализации эффективных и применимых международных гарантий безопасности возвращающихся лиц, включая размещение миротворческих сил.
В то же время обращаем внимание Верховного комиссара на тот факт, что власти Азербайджана в настоящее время осуществляют программы незаконного переселения азербайджанцев в наши населенные пункты, препятствуя нашему возвращению и незаконно похищая принадлежащую нам собственность.
Представляем это заявление как организации, созданные людьми, ставшими беженцами и насильственно перемещенными лицами в результате 44-дневной войны 2020 года и первой нагорно-карабахской войны, представляющие их интересы, защищающие их права и действующие от их имени.