Բորելը հայտնել է, որ Ուկրաինայի համար արկերի գնման նախագծին կմասնակցեն ԵՄ 20 երկրներ
ԵՄ 20 երկրներ իրենց մտադրություն են հայտնել մասնակցել Ուկրաինայի համար 1 միլիարդ եվրոյի արկերի գնման նախագծին։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եվրամիության 20 երկրներ իրենց մտադրությունն են հայտնել մասնակցելու [ականների] գնումների համատեղ նախագծին, մինչդեռ միայն 17 երկիր է այն ստորագրել, մնացածը կմիանան ազգային ընթացակարգերի ավարտից հետո»,- ասել է Բորելը։
Նախագիծը կիրականացնի Եվրոպական պաշտպանության գործակալությունը, որը կապահովի ԵՄ երկրներից 155 մմ տրամաչափի արկերի համատեղ պատվերների տեղադրումը, որի համար 1 մլրդ եվրո կհատկացվի Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից։

Боррель заявил, что 20 стран ЕС примут участие в проекте по закупкам снарядов для Украины
20 стран ЕС выразили намерение принять участие в проекте по закупкам снарядов для Украины объемом €1 млрд, пока его подписали 17 стран сообщества и Норвегия. Об этом заявил в понедельник глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель, передает ТАСС
"В проекте совместных закупок [снарядов] выразили намерение принять участие 20 стран ЕС, пока его подписали только 17, остальные присоединятся после завершения национальных процедур", - сказал Боррель.
Проект будет реализован Европейским оборонным агентством, которое обеспечит размещение совместных заказов стран ЕС на снаряды калибра 155 мм, на что из Европейского фонда мира будет выделен €1 млрд. Снаряды должны быть поставлены в течение двух лет.