Ադրբեջանի կազմում Արցախի ցանկացած կարգավիճակ հավասարազոր է էթնիկ զտման և հայության ցեղասպանության. ՄԻՊ-ը հրապարակել է արտահերթ եռալեզու զեկույց
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը մարտի 21-ին հրապարակել է արտահերթ եռալեզու զեկույց՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի 100-օրյա շրջափակման հետևանքով մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների խախտումների մասին:
Զեկույցում համապարփակ ու մանրամասն կերպով 100 կետերի միջոցով ներկայացվում են 7 անհատական իրավունքների, 5 խոցելի խմբերի և 4 հավաքական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ տվյալներ, որոնք արտացոլում են խորացող հումանիտար ճգնաժամը և Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականությունը:
Փաստաթղթում ներկայացվում են նաև 24 լուսանկարներ և 27 մարդկային պատմություններ շրջափակման վերաբերյալ, իսկ վերջում՝ 46 օգտակար փաստաթղթեր 2016 թ. ի վեր ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության և դրա համատեքստում Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների վերաբերյալ:
«Ամբողջական շրջափակմանը զուգահեռ՝ Ադրբեջանը միտումնավոր խաթարում է Արցախի կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների՝գազամատակարարման, էլեկտրամատակարարման և կապի ու հաղորդակցության բնականոն աշխատանքը՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի սրել առանց այն էլ ծանր մարդասիրական ճգնաժամը և մարդկային տառապանքներ պատճառել Արցախի ժողովրդին։
Ադրբեջանի կողմից շարունակվող շրջափակումը, կենսական ենթակառուցվածքների խափանումները, ինչպես նաև պարբերաբար և հետևողականորեն իրականացվող զինված հարձակումներն ու ուժի կիրառման սպառնալիքները նպատակ են հետապնդում ֆիզիկական և հոգեբանական ահաբեկմամբ, կյանքի համար անտանելի պայմանների ստեղծմամբ էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը և ոչնչացնելու Արցախի բնիկ հայկական բնակչությանը»,- նշված է զեկույցում:
Զեկույցում արտացոլված հիմնական տվյալներից է այն, որ 100-օրյա շրջափակման հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ՝
Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով (Լաչինի միջանցքով) մարդկանց երկկողմանի տեղաշարժի դեպքերը նվազել են շուրջ 178 անգամով (245,000-ի փոխարեն՝ 1,376 մուտք և ելք),
ճանապարհով գրեթե 43 անգամ ավելի քիչ մեքենայի շարժ է արձանագրվել, քան պետք է լիներ առանց շրջափակման (92,000-ի փոխարեն՝ 2,154 մեքենայի մուտք և ելք, այն էլ՝ միայն Կարմիր խաչի և ՌԴ խաղաղապահների կողմից),
շուրջ 11 անգամ ավելի քիչ կենսական նշանակության բեռ է ներկրվել, քան իրականում պետք է լիներ (40,000 տոննայի փոխարեն՝ 3,707 տոննա),
շրջափակման հետևանքով իրենց տներ չեն կարողացել վերադառնալ ընդհանուր առմամբ շուրջ 3,900 անձինք, ներառյալ՝ 570 երեխա,
պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 900 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից.
Ադրբեջանը հանրագումարային 34 օր շարունակ լրիվությամբ կամ մասնակիորեն ընդհատել է Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը,
արդեն 71 օր շարունակ լրիվությամբ խաթարված է Հայաստանից Արցախ էլեկտրամատակարարումը, ինչը հանգեցրել է վեցժամյա հովհարային և վթարային անջատումների,
փաստացի աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 9,800 մարդ (ներառյալ՝ աշխատատեղի պահպանման դեպքերը), որը մասնավոր հատվածում աշխատողների 50 տոկոսից ավելին է,
գազամատակարարման ու էլեկտրամատակարարման խափանումները հանգեցրել են չնախատեսված անտառահատումների՝ լրացուցիչ շուրջ 6,200 ծառի հատում, դա էլ իր հերթին լրացուցիչ երկարաժամկետ խնդիրներ է ստեղծելու առողջ շրջակա միջավայրի ապահովման հարցում,
երկրի տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 190 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով շուրջ 21 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը,
դադարել են 32.6 կիլոմետր ճանապարհի, տասնյակ կիլոմետր ջրագծի, հազարավոր հեկտար հողատարածքների ոռոգման համակարգերի, 3,717 բնակարանների, ավելի քան 40 սոցիալական և արտադրական ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքները,
մի շարք իրավունքների խախտումներ ավելի սուր են արտահայտվում խոցելի խմբերի ներկայացուցիչների շրջանում, մասնավորապես՝ 30,000 երեխա, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ, 20,000 տարեց, 60,000 իգական սեռի ներկայացուցիչ (կին և աղջիկ) և 15,000 տեղահանված անձ:
Զեկույցում նշվում է, որ ի լրումն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների շարունակական ու բազմակի խախտումների՝ արդեն 27 օր շարունակ չիրագործելով նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր կատարման որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ելքի և մուտքի ապահովման վերաբերյալ՝ Ադրբեջանը հերթական անգամ ոտնահարել է միջազգային բարձրագույն արժեքներն ու սկզբունքները: Ավելին, դրանից հետո ադրբեջանական կողմը դիմել է ագրեսիվ գործողությունների՝ հանգեցնելով մարդկային կորուստների և այլ զրկանքների Արցախի ժողովրդի շրջանում:
«Ուստի, միջազգային հանրությունը ոչ միայն իրավունք, այլև անառարկելի պարտավորություն ունի օր առաջ գործնական միջոցներով կատարելու միջազգային բարձրագույն դատարանի որոշումը և կանխելու ադրբեջանական հետագա հանցագործությունները, այդ թվում՝ պլանավորվող նոր ու դաժանագույն հանցագործությունը մարդկության դեմ:
Արցախի ժողովրդի դեմ տեղի ունեցող ադրբեջանական բոլոր իրավախախտումները կատարվում են ռասայական խտրականության (հայատյացության) պետական քաղաքականության շրջանակներում և խորքային առումով ուղղված են նրա ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման փաստի դեմ՝ նպատակ ունենալով էթնիկ զտման միջոցով իր օգտին վերջնականապես փակել հակամարտության էջը՝ «չկա ժողովուրդ, չկա իրավունք» տրամաբանությամբ:
Ադրբեջանի կողմից համակարգային և հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ ատելության քաղաքականությունը, որը դրսևորվել է ինչպես Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիաների ընթացքում, այդպես էլ հրադադարի հաստատումից հետո, անառարկելիորեն փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախի ցանկացած կարգավիճակ հավասարազոր է Արցախի էթնիկ զտման և Արցախի հայության ցեղասպանության։ Ուստի, արցախյան հակամարտության համատեքստում ինքնորոշման իրավունքը հավասար է իրենց հայրենիքում մարդկանց ապրելու իրավունքին։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը և նրա ֆիզիկական գոյության դեմ ադրբեջանական ռասայական խտրականության հիմքով կատարված ոտնձգություններն ու սպառնալիքները առավել քան բավարար հիմքեր են միջազգային հանրության կողմից Արցախի ժողովրդի պաշտպանության և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման համար՝ «ճանաչում հանուն փրկության» սկզբունքի հիման վրա»,-նշված է զեկույցում:

Любой статус Арцаха в составе Азербайджана равносилен этнической чистке и Геноциду армян: внеочередной доклад Омбудсмена
21 марта Омбудсмен Республики Арцах опубликовал внеочередной доклад на трех языках, касающийся нарушений личных и коллективных прав человека в результате 100-дневной блокады Арцаха Азербайджаном.
В докладе всесторонне и подробно, по 100 пунктам, представлены данные о нарушениях 7 личных прав, прав 5 уязвимых групп и 4 коллективных прав, что отражает углубление гуманитарного кризиса и политики геноцида проводимой Азербайджаном против народа Арцаха.
К докладу приложены 24 фотографии и 27 человеческих историй в условиях блокады, также 46 документов относительно нарушений прав народа Арцаха после  2016 года.
"Наряду с полной блокадой Азербайджан намеренно нарушает нормальную работу жизненно важных инфраструктур Арцаха: газоснабжения, электроснабжения и связи, с целью дальнейшего обострения и без того тяжелого гуманитарного кризиса и причинения страданий народу Арцаха.
Продолжающаяся блокада со стороны Азербайджана, нарушение жизненно важных инфраструктур, а также регулярные и последовательные вооруженные нападения и угрозы применения силы направлены на то, чтобы подвергнуть Арцах этнической чистке путем физического и психологического запугивания, создания невыносимых условий жизни и уничтожения коренного армянского населения Арцаха", - говорится в докладе.
В докладе отражены нарушения прав человека в результате 100-дневной блокады:
двустороннее передвижение людей по автодороге Степанакерт-Горис (Лачинский коридор) сократились примерно в 178 раз (1376 въездов и выездов вместо 245 000);
на дороге зафиксировано почти в 43 раза меньше автотранспорта, чем было до блокады (вместо 92 000 въехало и выехало 2 154 автомобиля, и это только автомобили Красного Креста и российских миротворцев);
жизненно важных грузов ввезено примерно в 11 раз меньше, чем должно было быть (3707 т вместо 40 000 т);
всего из-за блокады не могут вернуться в свои дома 3900 человек, в том числе 570 детей;
из-за приостановки плановых операций около 900 граждан лишились возможности решить свои проблемы со здоровьем хирургическим путем;
Азербайджан полностью или частично прекратил подачу газа из Армении в Арцах в общей сложности 34 дня;
подача электроэнергии из Армении в Арцах полностью нарушена в течение 71 дня, что привело к шестичасовым отключениям и аварийным отключениям;
почти 9 800 человек потеряли свою фактическую работу и источник дохода (включая и случаи сохранения рабочего места), что составляет более 50 % работников частного сектора;
перебои с газом и электричеством привели к незапланированной вырубке лесов, вырублено дополнительно 6200 деревьев, что, в свою очередь, создаст дополнительные долгосрочные проблемы в обеспечении здоровой окружающей среды;
экономике страны нанесен ущерб в размере почти 190 миллионов долларов США, что привело к невыполнению прогнозируемого годового показателя ВВП (903 миллиона долларов США) примерно на 21 %;
прекращены работы по строительству 32,6 км дорог, десятков километров водопроводной системы, оросительной системы на тысячи гектаров земли, 3717 квартир, более 40 объектов социальной и производственной инфраструктуры;
ряд нарушений прав особенно остро проявляется среди представителей уязвимых групп, а именно 30 000 детей, 9 000 инвалидов, 20 000 пожилых людей, 60 000 женщин (женщин и девочек) и 15 000 перемещенных лиц.
В докладе говорится, что помимо непрерывных и многократных нарушений положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., невыполнения в течение 27 дней решения Международного суда ООН об обеспечении беспрепятственного выезда и въезда людей, транспортных средств и товаров по Лачинскому коридору, Азербайджан в очередной раз нарушил самые высокие международные ценности и принципы. Более того, после всего этого азербайджанская сторона прибегает к агрессивным действиям, приводящим к человеческим жертвам и к другим лишениям жителей Арцаха.
"Следовательно, международное сообщество имеет не только право, но и бесспорную обязанность практическими средствами заставить выполнить решение Международного высшего суда и предотвратить дальнейшие преступления Азербайджана, в том числе и планируемое новое и жесточайшее преступление против человечности.
Все преступления Азербайджана против народа Арцаха совершаются в рамках государственной политики расовой дискриминации (арменофобии) и направлены против его права на самоопределение и факта его реализации, с целью окончательно закрыть страницу конфликта в свою пользу посредством этнической чистки, по логике: "нет народа, нет права".
Систематически и последовательно проводимая Азербайджаном политика этнической ненависти, проявлявшаяся как во время развязанных против народа Арцаха агрессий, так и после установления режима прекращения огня, неопровержимо доказывает, что любой статус Арцаха в составе Азербайджана равносилен этнической чистке Арцаха и Геноциду армян Арцаха. Следовательно, право на самоопределение в контексте арцахского конфликта равно праву людей жить на своей Родине.
Основополагающее право народа Арцаха на самоопределение и посягательства и угрозы его физическому существованию на основе расовой дискриминации со стороны Азербайджана являются более чем достаточными основами для защиты народа Арцаха международным сообществом и международного признания Республики Арцах на основе принципа "признание во имя спасения", говорится в докладе Омбудсмена.