Խաղաղության պայմանագրով պետք է ապահովվի ՀՀ անկախությունը, ինքնիշխանությունը և անվտանգությունը. ՔՊ խմբակցության քարտուղար
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը և խմբակցության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը մարտի 23-ին կայացած խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ի պատասխան լրագրողների հարցերին՝ անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի գործընթացին, այս հարցում միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցությանը, ՀԱՊԿ-ի հետ հետագա համագործակցության հեռանկարներին: Այս մասին փոխանցում են ՀՀ ԱԺ լրատավական բաժնից:
Թե ինչու ընդդիմությունը ծանոթ չէ խաղաղության փաստաթղթի տարբերակներին և ընթացող գործընթացներին հարցին ի պատասխան՝ Արթուր Հովհաննիսյանը կարծիք է հայտնել, որ ընդդիմությունն ունի այդ հարցերին տեղեկանալու բոլոր հնարավոր գործիքները: Նրա խոսքով թե՛ ՀՀ վարչապետը, թե՛ պաշտոնատար այլ անձինք առաջարկել են, որ ընդդիմությունը ծանոթանա բանակցային գործընթացի նրբություններին, սակայն որևէ պատասխան դեռևս չի արձանագրվել, ընդդիմությունը հրաժարվել է տեղեկացված լինել բանակցային գործընթացից: «Մի դիտարկում ունեմ. տեղեկատվություն կրելը նաև պատասխանատվություն է ենթադրում: Սա գնահատում եմ ընդդիմության կողմից պատասխանատվությունից խուսափում»,- ընդգծել է խմբակցության քարտուղարը: Արուսյակ Ջուլհակյանը հիշեցրել է այս հարցում նաև ՀՀ վարչապետի պատրաստակամության մասին:
Խաղաղության պայմանագրի առկայության պայմաններում անգամ հնարավոր նոր էսկալացիայի մասին լրագրողի հարցի վերաբերյալ Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ այս պահին ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է ագրեսիվ, ապակառուցողական հռետորաբանությունը, շարունակում է ճնշում գործադրել ԼՂ բնակչության վրա, ապօրինաբար փակ պահել Լաչինի միջանցքը, իսկ  փաստաթղթերում դեռևս տեղ են գտնում ՀՀ-ի համար անընդունելի կետեր: «Մենք միջազգային բոլոր գործընկերների հետ արդյունավետ և ինտենսիվ աշխատում ենք: Շնորհակալ ենք այն գործընկերներին, որոնք փորձում են միջնորդել, որ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը: Մենք այս ճանապարհով շարժվելու ենք առաջ՝ ելնելով ՀՀ պետական շահերից»,- նշել է պատգամավորը:  Նա փաստել է, որ Հայաստանի համար ևս կարևոր է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, բայց ստորագրվի այնպիսի փաստաթուղթ, որը կապահովի ՀՀ անկախությունը, ինքնիշխանությունը և անվտանգությունը:
Արդյո՞ք խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում փակուղային իրավիճակ է հարցին ի պատասխան՝ Արթուր Հովհաննիսյանը չի ժխտել, որ տարածաշրջանը բարդ իրավիճակում է: «Կան դժվարություններ, բայց կշարժվենք առաջ՝ փորձելով մոտարկել մոտեցումները՝ նաև ստանալով մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունը: Բարդ ճանապարհով ենք գնում, բայց չեմ ուզում որակել, որ հիմա փակուղային իրավիճակում ենք: Ունենք իրավիճակ, որ Ադրբեջանը շարունակում է ապակառուցողական քաղաքականությունը, բայց մենք, մեծացնելով միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա, պետք է դիվանագիտական խողովակների միջոցով փորձենք առաջ շարժվել»,- արձանագրել է խմբակցության քարտուղարը:
Արուսյակ Ջուլհակյանն ընդգծել է, որ երկկողմ գործընթաց է ընթանում, Հայաստանն ու Ադրբեջանը ներկայացնում են իրենց առաջարկները: Նրա խոսքով բանակցությունների ամբողջ գործընթացը միտված է մոտեցումների մոտարկմանը: Պատգամավորը հավելել է, որ Հայաստանը միջազգային գործընկերների հետ կոմունիկացնում է իր առաջարկները: «Մեր ակնկալիքն է միջազգային գործընկերներից, որ փորձեն որոշակի քաղաքական ճնշումների միջոցով կառուցողական հուն բերել մեր ապակառուցողական հարևանին»,- փաստել է նա:
ՀԱՊԿ-ի հետ համագործակցության մասով էլ Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ ՀԱՊԿ անվտանգային կառույցի կողմից չկա հստակ քաղաքական գնահատական Ադրբեջանի կողմից ՀԱՊԿ անդամ պետություն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացիայի վերաբերյալ: Նրա գնահատմամբ մինչև քաղաքական գնահատական չհնչի, չի կարող լինել դրան համարժեք գործողություն: «Դրա համար էլ ԱԳ նախարարությունը և այլ գերատեսչություններ շարունակում են աշխատել ՀԱՊԿ-ի հետ, որ այդ քաղաքական գնահատականը հնչի»,- եզրափակել է խմբակցության քարտուղարը:

Mирным договором должны быть обеспечены независимость, суверенитет и безопасность РА: секретарь фракции ''Гражданский договор''
Секретарь фракции ''Гражданский договор'' А.Ованнисян и член фракции А.Джулакян в ходе состоявшихся 23 марта парламентских брифингов, отвечая на вопросы журналистов, коснулись процесса мирного договора между Арменией и Азербайджаном, сотрудничества с международными партнерами в этом вопросе, перспектив дальнейшего сотрудничества с ОДКБ.
Как передает пресс служба Парламента РА, в ответ на вопрос, почему оппозиция не знакома с версиями мирного документа и происходящими процессами, А.Ованнисян выразил мнение, что у оппозиции есть все возможные инструменты, чтобы узнать об этих вопросах. По его словам, как Премьер-министр РА, так и другие официальные лица предлагали оппозиции ознакомиться с нюансами переговорного процесса, но ответа пока не последовало – оппозиция   отказалась информировать о переговорном процессе. ''У меня есть наблюдение: владение информацией также предполагает ответственность. Считаю это уклонением оппозиции от ответственности'', - подчеркнул секретарь фракции. О готовности премьера в этом вопросе напомнила также А.Джулакян.
Касаясь вопроса журналиста о возможной новой эскалации даже при наличии мирного договора, А.Ованнисян подчеркнул, что на данный момент военно-политическое руководство Азербайджана ведет агрессивную, деструктивную риторику, продолжает оказывать давление на население Нагорного Карабаха, незаконно держит Лачинский коридор закрытым, а в документах до сих пор находят место неприемлемые для РА пункты. ''Мы эффективно и интенсивно работаем со всеми международными партнерами. Мы признательны коллег, пытающимся посредничать в подписании мирного соглашения. Мы будем двигаться вперед в этом направлении, исходя из государственных интересов РА'', - отметил депутат. Он заявил, что подписание мирного договора важно также для Армении, но должен быть подписан такой документ, который обеспечит независимость, суверенитет и безопасность РА.
Отвечая на вопрос, тупиковая ли ситуация в подписании мирного договора, А.Ованнисян не стал отрицать, что регион находится в сложной ситуации. ''Есть трудности, но мы будем двигаться вперед, пытаясь сблизить подходы, получая также поддержку наших международных партнеров. Мы идем по сложному пути, но не хотел бы оценивать ситуацию как тупиковую. Налицо положение, когда Азербайджан продолжает свою деструктивную политику, но мы, усиливая международное давление на военно-политическое руководство Азербайджана, должны пытаться продвинуться по дипломатическим каналам'', - отметил секретарь фракции.
А.Джулакян подчеркнула, что идет двусторонний процесс, Армения и Азербайджан представляют свои предложения. По ее словам, весь переговорный процесс направлен на сближение подходов. Депутат добавила, что РА доводит свои предложения до международных партнеров. ''Мы ожидаем, что международные партнеры попытаются направить нашего деструктивного соседа на конструктивный курс путем определенного политического давления'', - отметила она.
Касаясь сотрудничества с ОДКБ, А.Ованнисян отметил, что нет четкой политической оценки со стороны структуры безопасности ОДКБ относительно оккупации Азербайджаном суверенных территорий государства-члена ОДКБ – Армении. По его словам, пока не будет дана политическая оценка, не может быть и равноценного ей действия. ''Поэтому МИД и другие ведомства продолжают работать с ОДКБ, чтобы эта политическая оценка была озвучена'', - заключил секретарь фракции.