Արցախում չեն բացառում միջազգային խաղաղապահների տեղակայումը
Ստեփանակերտում դեմ չեն Արցախում միջազգային խաղաղապահների տեղակայման հնարավոր տարբերակին, սակայն հասկանում են, որ դա հեշտ որոշումներով լուծվող հարց չէ։
Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը չի բացառում Արցախում միջազգային խաղաղապահների տեղակայումը՝  շեշտելով, որ նմանատիպ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու համար հսկայական աշխատանք պետք է տարվի, որպեսզի այդպիսի մեխանիզմները սկսեն գործել:
«Ամեն դեպքում մի բան ակնհայտ է՝ Արցախում այդ անվտանգային բաղադրիչը շատ կարևորագույն նշանակություն ունի, և առանց խաղաղապահ ուժերի ներկայության գրեթե անհնար է։  Ինչքան կատարելագործված լինի այդ մեխանիզմը, այնքան լավ»,- ասաց  Ղազարյանը:
Նա նշեց, որ այդ հարցերի շրջանակը կախված է լինելու նրանից, թե որքանով  մշակված մեխանիզմ կլինի: Օրինակ, եթե ռուսական խաղաղապահ զորակազմի թվաքանակը  10 անգամ ավել լիներ կամ նրանք տեխնիկական ավելի մեծ կարողություն ունենային, միգուցե, դա այլ հնարավորություն  կտար:
«Նաև տեղյակ եք, որ Մինսկի խմբի բանակցային գործընթացի շրջանակներում միջազգային խաղաղապահների տեղակայման հարցը միշտ քննարկվել է, և չենք բացառում նաև նման ձևաչափը՝ միգուցե ներգրավելով այլ երկրների, միջազգային կառույցների, բայց դա այն հարցը չէ, որ հեշտ որոշումներով  կարող է լուծվել»,- ասաց Սերգեյ Ղազարյանը, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:

В Арцахе не исключают возможность размещения международной миссии миротворцев
Министр иностранных дел Арцаха Сергей Казарян не исключил возможность размещения в Арцахе международной миссии миротворцев, но добавил, что это не легкий вопрос.
Он подчеркнул, что для достижения таких договоренностей, для того, чтобы такие механизмы заработали, необходимо проделать огромную работу.
''В любом случае очевидно одно: в Арцахе составляющая безопасности имеет первостепенное значение, и без присутствия миротворческих сил это практически невозможно. Чем совершеннее будет этот механизм, тем лучше'', - сказал Казарян.
Он отметил, что круг этих вопросов будет зависеть от того, насколько будет разработан механизм. Например, если бы количество российских миротворческих сил было бы в 10 раз больше или они обладали бы большей технической мощью, может быть, это дало бы иные результаты.
''Вы в курсе, что вопрос о размещении международной миссии миротворцев всегда обсуждался в рамках переговорного процесса Минской группы, и мы не исключаем этот формат, возможно, с привлечением других стран, международных структур, но это не вопрос, который можно легко разрешить'', - сказал Сергей Казарян, передает ''Арменпресс''.