Ադրբեջանը մերժել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման ռուսական տարբերակը․ ՀՀ ԱԳ նախարար
Ղարաբաղի հարցի լուծման ռուսական տարբերակը մերժվել է Ադրբեջանի կողմից։ Այս մասին մարտի 24-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ասել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, փոխանցում է News.am-ը:
«Պնդումներն այն մասին, որ Ռուսաստանն իր կարգավորման տարբերակում առաջարկել է ԼՂ կարգավիճակի հարցը թողնել ավելի ուշ, իսկ Արեւմուտքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը թողնել Ադրբեջանի կազմում, այնքան էլ չեն համապատասխանում իրականությանը», - ասել է նախարարը։
Իրավիճակը, ըստ նրա, հետեւյալն է՝ ռուսական տարբերակը, որը նախատեսում է կարգավիճակի հարցի հետաձգում, ինչ-որ պահի քննարկվել է, սակայն մերժվել է Ադրբեջանի կողմից։
«Այժմ կողմերը բանակցում են մի տարբերակի շուրջ, որը ենթադրում է միջազգային մեխանիզմների ստեղծում՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներին ու անվտանգությանը վերաբերող խնդիրների լուծմանը» ,- ասել է արտգործնախարարը։
Նրա խոսքով, այդ մեխանիզմների ներդրումը պետք է տեղի ունենա ղարաբաղյան եւ ադրբեջանական կողմերի միջեւ ուղիղ երկխոսության միջոցով։
Հեռախոսազանգերի միջոցով փորձում են Արցախի քաղաքացիներից տեղեկություններ հավաքագրել․ Արցախի ԱԱԾ
20:54
Քիշնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հնգակողմ հանդիպումը

Российский вариант решения карабахского вопроса был отклонен Азербайджаном. Об этом в Национальном Собрании на внеочередном заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям заявил 24 марта министр иностранных дел республики Арарат Мирзоян, отвечая на вопросы депутатов.
''Утверждения о том, что Россия в своем варианте урегулирования предложила оставить вопрос статуса Нагорного Карабаха на потом, а Запад – оставить Нагорный Карабах в составе Азербайджана, не совсем соответствуют действительности'', - сказал министр.
Ситуация, по его словам, выглядит следующим образом: российский вариант, предусматривающий отсрочку в решении вопроса статуса, в какой-то момент обсуждался, однако был отклонен Азербайджаном.
''Сейчас стороны ведут переговоры вокруг варианта, который предполагает создание международных механизмов, нацеленных на решение проблем, связанных с правами и безопасностью народа Нагорного Карабаха'', - сообщил глава МИД.
По его словам, имплементация данных механизмов должна происходить посредством прямого диалога карабахской и азербайджанской сторон, передает News.am