Ամեն ինչ ցույց կտա վաղվա հանդիպումը. Ալեքսանդր Պետրակով
ՈՒԵՖԱ Եվրոպայի 2024 թվականի առաջնության որակավորման խմբային փուլի Հայաստան-Թուրքիա հանդիպմանն ընդառաջ՝ մարտի 24-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում, կայացավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Պետրակովի և հավաքականի ավագ Վարազդատ Հարոյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՖՖ-ի պաշտոնական կայքը:
(հարցեր Վարազդատ Հարոյանին)
-Հետաքրքիր է իմանալ կարևոր խաղից առաջ ի՞նչ վիճակում է թիմը հոգեբանական և ընդհանուր մարզավիճակի տեսանկյունից:
-Շատ լավ վիճակում եմ հոգեբանական առումով, Աստանայի հետ նոր պայմանագիր եմ ստորագրել, շատ ուրախ եմ: Հոգեբանական տեսանկյունից պրոբլեմ չունեմ, ֆիզիկական տեսանկյունից՝ առավել ևս: Ամեն ինչ լավ է:
Թիմը, չհաշված, որ ունենք փոքր վնասվածքներ, ընդհանուր շատ լավ տեսք ունի:
-Ի՞նչ կասեք Թուրքիայի ընտրանու մասին:
-Լավ թիմ է՝ որակյալ ֆուտբոլիստներով: Շատ ֆուտբոլիստներ խաղում են թոփ լիգաներում: Ուսումնասիրել ենք Թուրքիայի հավաքականին, գիտենք նրանց ուժեղ և թույլ կողմերը: Կփորձենք փակել ուժեղ կողմերը և օգտագործել թույլ կողմերը: Հուսով եմ՝ կստացվի: Շատ լավ ենք տրամադրված, բոլորս էլ գիտենք ինչ խաղ է սա մեզ համար: Ամեն ինչ լավ կլինի:
-Բոլոր տոմսերը սպառված են: Արդյո՞ք դա ձեզ ինչ-որ ձևով կօգնի:
-Ես շատ ուրախ եմ, որ բոլոր տոմսերը սպառվել են: Միանշանակ դա օգնության ձեռք կլինի:
-Նոր մարզիչ է եկել ազգային հավաքական և իր հետ նոր շունչ է բերել: Որքանո՞վ է արդեն մարզչի միտքը հասանելի և արդյո՞ք թիմն ամբողջովին հարմարվել է մարզչին:
-Արդեն 1 շաբաթ է, ինչ ծանոթացել ենք մարզչի հետ: Որոշ ֆուտբոլիստներ ավելի շուտ են ծանոթացել, ավելի լավ են հասցրել հասկացել նրա մտքերը: Բայց այս 1 շաբաթվա ընթացքում շատ մեծ աշխատանք է տարվել: Մեր հավաքականում հավաքված բոլոր ֆուտբոլիստներն էլ մեծ պրոֆեսիոնալներ են, ու ինձ թվում է, որ շատ հեշտ են ընտելացել:
-Հենրիխ Մխիթարյանի բացակայությունից հետո ի՞նչ փոփոխություններ են հավաքականում տեղի ունեցել ընդհանուր խաղային և հոգեբանական առումներով: Ինչպե՞ս կանդրադառնա Մխիթարյանի բացակայությունը:
-Իհարկե, բացասական կանդրադառնա: Նա մեծ պրոֆեսիոնալ է, մեծ ֆուտբոլիստ, նրա ներկայութունը շատ կհեշտացներ մեր գործը: Բայց ունենք այն, ինչ ունենք: Ու առաջիկա խաղին կպատրաստվենք այն ֆուտբոլիստներով, որ ունենք: Բայց միանշանակ նրա ներկայությունը շատ-շատ կհեշտացներ մեր գործը: Բայց դա իր որոշումն է, ինքը բոլորիս ընկերն է, շատ սիրված ֆուտբոլիստ: Բոլորս էլ հարգում ենք նրա որոշումը:
-Նոր հարձակվող ունենք՝ ի դեմս Հրանտ-Լեոն Ռանոսի: Դուք մարզումների ընթացքում արդեն խաղացել եք նրա հետ, ի՞նչ տպավորություններ ունեք:
-Նա շատ լավ տպավորություն է թողել: Մարզումների ժամանակ այնպես է ստացվել, որ միշտ իրար դեմ էինք խաղում: Շատ լավ որակներ ունի, հուսով եմ մեզ հետագայում շատ կօգնի: Ոչ թե հուսով եմ, այլ վստահ եմ:
-Նոր մրցաշար է սկսվում: Ի՞նչ կարծիք ունեք, ինչպիսի՞ն են Հայաստանի շանսերը: Ինչպե՞ս եք գնահատում առաջիկա խաղը:
-Կասեմ, որ մենք ֆավորիտը չենք այս խմբում, բայց մենք յուրաքանչյուր խաղին պատրաստվում ենք, ինչպես վերջինին: Մանավանդ որ խաղում ենք տանը, պետք է լավ խաղ ցուցադրենք: Բոլորս էլ հասկանում ենք Թուրքիայի դեմ խաղի նշանակությունը, այն մեր հիմնական մեր մրցակիցն է:  Խմբում շատ լավ, շատ որակով թիմեր կան, փորձելու ենք ամեն խաղից քաղել առավելագույնը:
-Հիշո՞ւմ եք 2008 թվականի հանդիպումը: Ի՞նչ էիք անում այդ խաղի ժամանակ, ի՞նչ հիշողություններ ունեք:
-Շատ լավ եմ հիշում այդ խաղը: Մեր ընտրանին պարտվեց, բայց ես շատ մեծ հիշողություններ ունեմ այդ հանդիպման հետ կապված: Ես եզրում էի գտնվում, շատ երիտասարդ էի, ինձ համար դա յուրահատուկ բան էր:
(հարցեր Ալեքսանդր Պետրակովին)
-Ինչպե՞ս եք գնահատում խմբից դուրս գալու մեր շանսերը, ի՞նչ մարզավիճակում են գտնվում մեր ֆուտբոլիստները:
-Ընտրական փուլը նոր է սկսվում, այդ պատճառով բոլորի շանսերը հավասար են: Ֆուտբոլիստների վիճակը նորմալ է: Արդեն կարողացել ենք բոլորին բերել նույն վիճակին: Վաղվա խաղում արդեն կտեսնենք, թե ինչքանով է դա մեզ մոտ ստացվել:
-Նախորդ մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշեցիք, որ ավելի լավ պատկերացում և կարծիք կազմելու համար Ձեզ պետք կլինի առնվազն 1 հավաք անցկացնել Հայաստանի հավաքականում: Կարող ենք ասել, որ այդ հավաքն արդեն կայացավ: Ձեր առաջին տպավորությունները թիմի հնարավորությունների մասին:
-Ինչպես արդեն ասացի, թիմում վիճակը բավականին նորմալ է: Գրեթե բոլորի հետ առանձնազրույցներ եմ ունեցել, այդ զրույցների վրա ծախսել եմ մոտ 6 ժամ: Դա իմ աշխատելաոճն է՝ փորձել բոլորի հետ ծանոթանալ առանձին-առանձին, հասկանալ ինչպիսի մարդ են, ինչ ընտանիքից են, ինչպիսի մարդկային և անհատական որակներ ունեն: Կարող եմ ասել, որ բոլորի հետ արդեն շատ լավ ծանոթացել եմ և հավաքի ընթացքից ընդհանուր առմամբ շատ գոհ եմ:
-Երկար տարիներ թիմի ընդգծված առաջատարը Հենրիխ Մխիթարյանն էր: Արդյո՞ք հիմա կարծում եք, որ Էդուարդ Սպերցյանը կարող է ստանձնել այդ առաջատարի դերը:  Ասացիք, որ խոսել եք տարբեր ֆուտբոլիստների հետ, ի՞նչ տպավորություն եք ստացել Նաիր Տիկնիզյանի հետ զրույցից:
-Առաջին հերթին, չեմ ցանկանում, որ աղավաղվեն իմ խոսքերը: Նրանք հայ ֆուտբոլիստներ են, դրա համար էլ այստեղ են: Ինչ վերաբերում է Սպերցյանին, ապա այո, Հենրիխ Մխիթարյանը երկար տարիներ եղել է թիմի առաջատարը, բայց իմ սկզբունքներն այնպիսին չեն, որպեսզի թիմի խաղը կառուցեմ 1 ֆուտբոլիստի շուրջ: Եթե նա կարողանա առաջատարի որակներ դրսևորել, շատ ավելի լավ, բայց ես կցանկանայի, որ այդ առաջատարների քանակը լիներ շատ ավելի շատ:
Ինչ վերաբերում է Տիկնիզյանին, այո շփվել եմ նրա հետ, շատ լավ տպավորություն եմ ստացել, շատ ինտելեկտուալ, լավ դաստիարակված և զարգացած երիտասարդ ֆուտբոլիստ է:
-Կար Հայաստանի նախկին հավաքական եվ  ներկայիս հավաքական: Ո՞րն է այս երկուսի տարբերությունը:
-Կարծում եմ, որ դուք, որպես մասնագետներ, ավելի լավ կկարողանաք ասել, թե ինչ տարբերություններ կան: Հուսով եմ՝ ինձ երկար ժամանակ կտաք աշխատելու համար, միանգամից չեք հարձակվի ինձ վրա: Չեմ ուզում ասել, որ նախկին հավաքականում վատ ֆուտբոլիստներ են եղել կամ հիմա մեր հավաքականում լավ ֆուտբոլիստներ են: Ես իմ տրամադրության տակ ունեմ երիտասարդ ֆուտբոլիստներ, հավաքականը կենդանի օրգանիզմ է՝ անընդհատ զարգացող: Ժամանակ է պետք հասկանալու համար: Նորից եմ ասում՝ դուք եք մասնագետներ և հավանաբար խաղից հետո ինքներդ արդեն կնկատեք ինչ տարբերություններ կան:
-Վստահ եմ, որ ուսումնասիրել եք Թուրքիայի հավաքականի խաղը: Ինչպիսի ՞ կարծիք ունեք և ի ՞նչ հաղթաթուղթ պիտի ունենանք, որ գերազանցենք նրանց:

В преддверии матча группового этапа квалификации чемпионата Европы-2024 Армения - Турция 24 марта в зале пресс-конференций стадиона "Республиканский" имени Вазгена Саркисяна состоялась предматчевая пресс-конференция главного тренера сборной Армении Александра Петракова и капитана сборной Вараздата Арояна.
(вопросы Вараздату Арояну)
- Интересно узнать, в каком состоянии команда в плане психологической и общей подготовки перед важной игрой.
- Психологически я в очень хорошем состоянии, подписал новый контракт с "Астаной", очень доволен. У меня нет проблем с психологической точки зрения, тем более с физической точки зрения. Все хорошо. Команда, если не считать незначительных травм, в целом выглядит очень хорошо.
- Что вы скажете о сборной Турции?
- Хорошая команда с качественными игроками. Многие футболисты играют в высших лигах. Мы изучили сборную Турции, знаем их сильные и слабые стороны. Постараемся закрыть сильные стороны и использовать слабые. Надеюсь, получится. Мы хорошо настроились, все знаем, что это за игра для нас. Все будет хорошо.
- Все билеты проданы. Вам это как-то поможет?
- Я очень рад, что все билеты проданы. Это обязательно поможет.
- В сборную пришел новый тренер и принес с собой новое дыхание. Насколько уже понятна мысль тренера и полностью ли команда адаптировалась к тренеру?
- Прошла неделя с тех пор, как мы познакомились с тренером. Некоторые футболисты познакомились с ним раньше и сумели лучше понять его мысли. Но за эту неделю было проделано много работы. Все игроки в нашей команде большие профессионалы, и мне кажется, что они очень легко к этому привыкли.
- После отсутствия Генриха Мхитаряна какие изменения произошли в команде в игровом и психологическом плане? Как повлияет отсутствие Мхитаряна?
- Конечно, это окажет негативное влияние. Он отличный профессионал, отличный футболист, его присутствие значительно облегчило бы нам работу. Но имеем то, что имеем. И мы будем готовиться к предстоящей игре с теми игроками, которые у нас есть. Но определенно его присутствие значительно облегчило бы нашу работу. Но это его решение, он нам всем друг, очень популярный футболист. Мы все уважаем его решение.
- У нас новый нападающий в лице Гранта-Леона Раноса. Вы уже играли с ним на тренировках, каковы ваши впечатления?
- Он оставил очень хорошее впечатление. На тренировках так получилось, что мы всегда играли друг против друга. У него очень хорошие качества, надеюсь, он нам очень поможет в будущем. Не надеюсь, а уверен.
- Начинается новый турнир. Как вы думаете, каковы шансы Армении? Как вы оцениваете предстоящую игру?
- Скажу, что в этой группе мы не фавориты, но к каждой игре готовимся как к последней. Тем более, что мы играем дома, мы должны играть хорошо. Мы все понимаем важность игры с Турцией, это наш главный соперник. В группе очень хорошие, очень качественные команды, мы постараемся выжать максимум из каждой игры.
- Вы помните встречу 2008 года? Что вы делали на той игре, какие у тебя остались воспоминания?
- Я очень хорошо помню ту игру. Наша команда проиграла, но у меня остались прекрасные воспоминания об этом матче. Я стоял на бровке, был очень молод, это было что-то особенное для меня.
(вопросы Александру Петракову)
- Как вы оцениваете наши шансы на выход из группы, в какой форме находятся наши игроки?
- Отборочный этап только начинается, поэтому шансы у всех равны. Состояние футболистов нормальное. Нам уже удалось привести всех к одному состоянию. В завтрашней игре мы увидим, насколько хорошо это у нас получилось.
- Во время предыдущей пресс-конференции вы упомянули, что для формирования лучшего представления и мнения вам необходимо будет провести как минимум 1 сбор со сборной Армении. Можно сказать, что сбор уже состоялась. Ваши первые впечатления о возможностях команды.
- Как я уже сказал, состояние команды довольно нормальное. Почти со всеми у меня были частные беседы, я потратил на эти беседы около 6 часов. Это мой стиль работы, попытаться познакомиться с каждым индивидуально, понять, что он за человек, из какой семьи, какие у него человеческие и индивидуальные качества. Могу сказать, что уже со всеми очень хорошо познакомился и в целом очень доволен ходом сбора.
- На протяжении многих лет выдающимся лидером команды был Генрих Мхитарян. Вы сейчас думаете, что Эдуард Сперцян может взять на себя эту роль лидера? Вы сказали, что общались с разными футболистами, какое впечатление произвела на вас беседа с Наиром Тикнисяном?
- Во-первых, я не хочу, чтобы мои слова были искажены. Это армянские футболисты, поэтому они здесь. Что касается Сперцяна, то да, Генрих Мхитарян много лет был лидером команды, но мои принципы не таковы, чтобы строить игру команды вокруг одного игрока. Если он сможет проявить лидерские качества, тем лучше, но хотелось бы, чтобы таких лидеров было побольше.
Что касается Тикнизяна, то да, я с ним общался, у меня сложилось очень хорошее впечатление, он очень интеллигентный, образованный и развитый молодой футболист.
- Была бывшая сборная Армении и действующая сборная. В чем разница между этими двумя?
- Я думаю, что вы, как профессионалы, лучше сможете сказать, в чем отличия. Надеюсь, вы дадите мне долго работать, а не наброситесь на меня сразу. Я не хочу сказать, что в прошлой команде были плохие футболисты или что сейчас в нашей команде есть хорошие футболисты. В моем распоряжении молодые игроки, команда – живой организм, постоянно развивающийся. Нужно время, чтобы понять. Повторяю, вы эксперты и, вероятно, сами заметите различия после игры.
- Уверен, что вы изучили игру сборной Турции. Каково ваше мнение и какие козыри должны быть у нас для их преодоления?