Բաքվում ռազմական հանցագործությունների իրականացման մասին նյութերը կարող են ուղարկվել Հաագայի դատարան․ ՀՀ ներկաացուցիչ
© Sputnik / Andranik Ghazaryan
Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների մասին նյութերը կարող են ուղարկվել Միջազգային քրեական դատարան։ Այս մասին մարտի 24-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտարարեց միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, հաղորդում է News.am-ը:
Ռազմական հանցագործությունների, բռնի տեղահանվածների, գերիների եւ պատանդների իրավունքների խախտման վերաբերյալ ՄԻԵԴ եւ Արդարադատության միջազգային դատարան ներկայացված հայցերը, ըստ նրա, աշխատանքի միայն սկիզբն են։
«ՄԱԿ-ի դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը, երբ դատարանը ադրբեջանական կողմից պահանջեց դադարեցնել ագրեսիվ հռետորաբանությունը, այդ թվում՝ ազգային անհանդուրժողականության հիման վրահնչող հռետորաբանությունը, ինչպես նաեւ պաշտպանել բանտարկյալների իրավունքները, ընդամենը միջանկյալ միջոց է, որն ընդունվել է՝ նույնիսկ նախքան հայցը պատշաճ կերպով քննարկվելը: Մեր ապացույցներն այնքան ակնհայտ ու համոզիչ ստացվեցին, որ դատարանը որոշեց կիրառել միջանկյալ միջոց։ Բայց սա միայն ճանապարհի սկիզբն է։ Այս որոշումը կարող է հիմք դառնալ այլ իրավական գործընթացների համար», - ընդգծեց Կիրակոսյանը։
Մեկ այլ հարթակ, որտեղ կարող են բարձրացվել վերը նշված բոլոր խնդիրները, ՄԱԿ-ի միջազգային քրեական դատարանն է: Կարող են թիրախավորված մեղադրանքներ հնչել նրանց դեմ, ովքեր ռազմական հանցագործություններ են կատարել կամ ռասիստական ​​հռետորաբանություն են հնչեցրել էթնիկ հայերի հասցեին:
«Մեր միջազգային իրավաբանները ուշադիր արձանագրում են նման չդադարող հռետորաբանությունը, որը հնչում է, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով», - ասաց Կիրակոսյանը։
Մեկ այլ հնարավոր իրավական հարթակ են միջազգային իրավասության դատարանները, որոնք գոյություն ունեն առանձին երկրներում: Օրինակ՝ Եվրոպայում կամ Լատինական Ամերիկայում։

Материалы о военных преступлениях Азербайджана могут быть направлены в Международный уголовный суд. Об этом в Национальном Собрании на внеочередном заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям заявил 24 марта представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян, отвечая на вопросы депутатов, передает News.am.
Иски, поданные в ЕСПЧ и Международный суд ООН по военным преступлениям, нарушениям прав насильственно перемещенных лиц, пленных и заложников – это, по его словам, только начало работы.
''Решение суда ООН от 7 декабря 2021 года, когда суд потребовал от азербайджанской стороны прекращения агрессивной риторики, в том числе на почве национальной нетерпимости, а также защиты прав пленных, – это лишь обеспечительная мера, которая была принята еще до надлежащего рассмотрения иска. Наши доказательства оказались настолько очевидными и убедительными, что суд принял решение о применении временной меры. Но это только начало пути. Данное решение сможет стать основой для других правовых процессов'', - подчеркнул Киракосян.
Другой платформой, на которой можно будет поднять все вышеупомянутые вопросы, является Международный уголовный суд ООН. Там могут быть выдвинуты адресные обвинения против лиц, совершивших военные преступления, либо озвучивающих расистскую риторику в отношении этнических армян.
''Наши юристы-международники тщательно фиксируют подобную непрекращающуюся риторику, которая озвучивается, в том числе, и на высшем уровне'', - сообщил Киракосян.
Другая возможная правовая площадка - это суды международной юрисдикции, которые существуют в отдельных странах. Например, в Европе или Латинской Америке.