Պուտինը կարող է մասնակցել «Աքքույու» ատոմակայանում միջուկային վառելիքի բեռնման արարողությանը. Էրդողան
sabah.com.tr
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարող է մասնակցել Թուրքիայի «Աքքույու» ատոմակայանում միջուկային վառելիքի բեռնման արարողությանը։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը A Haber հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
««Աքքույու» ԱԷԿ-ի կառուցման նախագիծը հաջողությամբ իրականացվում է։Հավանականություն կա, որ պարոն Պուտինը [Թուրքիա] կգա ապրիլի 27-ին կայանալիք արարողությանը։ Հավանաբար մենք դրան միասին կմասնակցենք առցանց ֆորմատով»,- ասել է նա։
««Աքքույուն»  Թուրքիայում կառուցվող առաջին ատոմակայանն է։Ծրագիրն իրականացվում է Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի միջև 2010 թվականի մայիսի 12-ին կնքված միջկառավարական համագործակցության համաձայնագրի հիման վրա։

Президент России Владимир Путин, возможно, примет участие в церемонии загрузки ядерного топлива на турецкой атомной электростанции "Аккую". С таким утверждением выступил в среду в интервью телеканалу A Haber президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, передает ТАСС.
"Проект строительства АЭС "Аккую" успешно выполняется. Есть вероятность, что господин Путин приедет [в Турцию] на церемонию 27 апреля. Возможно, мы вместе примем участие в ней в онлайн-формате", - сказал он.
Ранее в среду Эрдоган заявил, что ядерное топливо будет загружено на первый энергоблок АЭС "Аккую" 27 апреля, после чего этот объект официально станет считаться атомным.
"Аккую" - первая атомная электростанция, строящаяся в Турции. Проект реализуется на основании межправительственного соглашения о сотрудничестве, заключенного между РФ и Турцией 12 мая 2010 года. Он предусматривает строительство четырех энергоблоков с реакторами российского дизайна ВВЭР поколения 3+. Мощность каждого энергоблока АЭС составит 1 200 МВт.