Ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել. ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ տարածքը Լաչինի միջանցքին կապող երթուղու հատվածում ադրբեջանական կողմի առաջխաղացման մասին:
Հաղորդագրությունում նշվում է.
«Համաձայն 2022թ. օգոստոսին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 2023թ. ապրիլի 1-ից ԼՂ-ն Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը պետք է ավարտվի Կոռնիձորի կամուրջին: ՀՀ տարածքը Լաչինի միջանցքին կապող երթուղին ապրիլի 1-ից պիտի անցնի Կոռնիձոր-Տեղ երթուղիով՝ միայն ՀՀ տարածքով:
2022թ. օգոստոսից հետո Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող ճանապարհի մի հատվածը՝ Կոռնիձորի կամուրջից հետո կրկին անցնում էր Ադրբեջանի տարածքով: Ճանապարհի այդ հատվածն իր ամբողջ երկայնքով և իր հարակից տարածքով վերահսկվում էր ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից:
Համաձայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախօրեին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների երկու երկրների սահմանապահները մարտի վերջին օրերին վերոհիշյալ հատվածի երկայնքով պետք է տեղակայվեին սահմանի երկու կողմերում:
Տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ: Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել և իրականացրել ինժեներական աշխատանքներ:
Հայկական կողմի հաշվարկներով հինգ այդպիսի կետ կա, որտեղ ադրբեջանական կողմը սահմանից 100-ից 300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել: Այժմ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ երկու կողմերի քարտեզագիրները ճշգրտեն իրավիճակը:
Հայկական կողմն իրավիճակին մոտենում է էսկալացիա թույլ չտալու տրամաբանությամբ:
Խնդրո առարկա հատվածում ՀՀ բանակը դիրքեր չի ունեցել, որովհետև դիրքեր տեղակայվում են ոչ թե սահմանի գծին, այլ մոտակա ռազմավարական բարձունքների վրա: Իսկ սահմանի այդ հատվածի պահպանությունը պետք է անցներ սահմանապահ զորքերին՝ համաձայն վերը հիշատակված պայմանավորվածության»:

СНБ Армении распространила сообщение о продвижении азербайджанской стороны
Служба национальной безопасности Армении распространила сообщение о продвижении азербайджанской стороны на участке дороги, соединяющей территорию Республики Армения с Лачинским коридором.
Как сообщает "Арменпресс", в сообщении СНБ говорится:
"В соответствии с достигнутыми в августе 2022 года договоренностями, с 1 апреля 2023 года Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с Арменией, должен заканчиваться у Корнидзорского моста. С 1 апреля маршрут, соединяющий территорию Республики Армения с Лачинским коридором, будет проходить по маршруту Корнидзор-Тех, только через территорию Республики Армения.
После августа 2022 года часть дороги, соединяющей Лачинский коридор с Республикой Армения, после Корнидзорского моста снова проходила через территорию Азербайджана. Та часть дороги на всем ее протяжении и прилегающая к ней территория контролировались российскими миротворческими силами.
Согласно достигнутым накануне между Арменией и Азербайджаном договоренностям, по обеим сторонам границы на указанном участке в последние дни марта должны были быть развернуты пограничники двух стран.
Во время развертывания были выявлены разночтения карты. В некоторых местах азербайджанская сторона, не дожидаясь заранее оговоренных корректировок, приступила к позиционированию и провела инженерные работы.
По подсчетам армянской стороны, есть пять таких точек, где азербайджанская сторона приблизилась на 100-300 метров ближе от границы. Сейчас достигнута договоренность о том, что ситуацию исправят картографы обеих сторон.
Армянская сторона подходит к ситуации в логике недопущения эскалации.
Армия Республики Армения не имела позиций в указанном районе, т.к. позиции расположены не на линии границы, а на ближайших стратегических высотах. А охрану этой части границы необходимо было передать пограничным войскам, согласно упомянутой выше договоренности».