Թուրքիայի խորհրդարանը հաստատեց ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Ֆինլանդիայի հայտը
Թուրքիայի խորհրդարանը հաստատել է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Ֆինլանդիայի հայտը, հաղորդում է Anadolu լրատվական գործակալությունը, փոխանցում է Tert.am։
Այսպիսով, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի բոլոր պետությունները վավերացրել են Հելսինկիի դիմումը։ Ֆինլանդիան պաշտոնապես կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ։
Թուրքիան և Հունգարիան դաշինքի անդամ միակ երկրներն էին, որոնք երկար ժամանակ հավանություն չէին տալիս ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Հելսինկիի հայտին։
Այս շաբաթվա սկզբին Հունգարիայի խորհրդարանը վավերացրեց Ֆինլանդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին:
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները 2022 թվականի հուլիսի 5-ին էին ստորագրել Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի միանալու արձանագրությունները։ Թուրքիան, սակայն, արգելափակեց անդամակցության գործընթացը՝ երկու սկանդինավյան երկրներից պահանջելով քրդական կազմակերպություններն ահաբեկչական ճանաչել, արտահանձնել ահաբեկչության մեջ մեղադրվողներին և չեղարկել Անկարային զենքի արգելքը։
Սակայն մարտի սկզբին Անկարան հայտարարեց, որ պատրաստ է վավերացնել Ֆինլանդիայի թեկնածությունը մայիսին Թուրքիայում կայանալիք նախագահական ընտրություններից առաջ։

Парламент Турции одобрил протокол о вступлении Финляндии в НАТО
Великое национальное собрание (парламент) Турции одобрило законопроект о ратификации протокола о вступлении Финляндии в НАТО. Как передает ТАСС, голосование прошло в четверг в ходе пленарного заседания парламента.
Все 276 участников заседания поддержали законопроект. Финляндия таким образом получила юридические основания для полноправного вступления в альянс.
Турция до настоящего момента оставалась последним из участников НАТО, который не одобрял заявку Хельсинки на присоединение к альянсу. Венгрия затягивала процесс, но одобрила соответствующий законопроект 27 марта. Теперь все члены организации одобрили кандидатуру Финляндии.
В ходе пленарного заседания турецкие депутаты отметили, что на этом этапе в отношениях Турции и Финляндии нет серьезных проблем с точки зрения учета интересов Анкары в области борьбы с терроризмом. В то же время законодатели отметили, что Швеция, подавшая вместе с Финляндией заявку на вступление в НАТО, до сих пор не выполнила положения подписанного с Турцией меморандума и еще не готова стать частью альянса.