Ադրբեջանական գազն արդյոք ավելի ընդունելի՞ է, ինչո՞ւ պատժամիջոցներ չկան Ալիևի ռեժիմի դեմ. Լորան Վոքիե
Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի շրջանային խորհրդի նախագահ Լորան Վոքիեն միջազգային հանրության արձագանքը համապատասխան չի համարում ադրբեջանական վայրագություններին, նա Ադրբեջանի, Ալիևի ռեժիմի դեմ պատժամիջոցների անհարժեշտություն  է տեսնում: Լորան Վոքիեն նման դիրքորոշում հայտնեց Երևանում Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանի հետ ասուլիսում՝ Արմենպրես-ի՝ միջազգային հանրության կողմից հնարավոր պատժամիջոցների  վերաբերյալ հարցին ի պատասխան:
«Այն, ինչ տեղի է ունենում, նորմալ չէ: Եվ միջազգային հանրության արձագանքը չի համապատասխանում այստեղ տեղի ունեցածին: Մի հասարակ հարց տամ. որոշվեց, որ ռուսական գազ այլևս չի գնվի՝ Ուկրաինայի որոշ տարածքների օկուպացիայից հետո, արդյոք ադրբեջանական գազն ավելի ընդունելի՞ է, ինչո՞ւ հետևանք չեղավ տեղի ունեցածին, ինչո՞ւ չկան պատժամիջոցներ Ալիևի ռեժիմի դեմ: Այդ հարցերը ես ձեզ հետ միասին կիսում եմ, և դրանք ինձ վրդովվեցնում են նույն չափ»,-ասաց Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի շրջանային խորհրդի նախագահը:
Ըստ նրա՝ դրան լուծում տալու համար պետք է լինեն մարդիկ՝ հայտնի անձնավորություններ, որոնք հանձնառություն կվերցնեն և հայերի կողքին կլինեն ու կբացատրեն շատերին, քանի որ կան մարդիկ, որոնք պարզապես չեն հասկանում տիրող իրավիճակը:
Լորան Վոքիեն նկատեց՝ Ադրբեջանը լուրջ պրոպագանդիստական աշխատանք է կատարում: Նա ու իր պատվիրակության 40 անդամները Հայաստան այցի շրջանակում եղել են Սյունիքում: «Մենք հատուկ ցանկացանք, որ բազմաքանակ պատվիրակություն լինի: Իմ պատվիրակության բոլոր անդամները կկարողանան ասել՝ ես եղել եմ տեղում, ես տեսել եմ՝ ինչ է կատարվում, ես հասկանում եմ, թե ինչ է կատարվում: Այն վայրերում, որտեղ մենք եղել ենք,  հենց հաջորդ օրը ադրբեջանական ուժերը եկել ու գրավել են՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից»,-նշեց նա:
Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի շրջանային խորհրդի նախագահը նաև իր հիացմունքն արտահայտեց արցախցիների նկատմամբ: «Ես մոլորակի վրա որևէ այլ անկյուն չեմ ճանաչում, որտեղ 120 հազար մարդ կատարելապես շրջափակված է, միտքս չի գալիս աշխարհում որևէ այլ անկյուն, որտեղ այս կարգի բարբարոսություն է տեղի ունենում»,- ասաց նա:
Լորան Վոքիեն ասաց՝ չի կարող կառավարության անունից պարտավորվել, բայց իրենք իրենց մակարդակով կանեն ամեն ինչ, որ հնարավորինս կարողանան թեթևացնել իրավիճակը: Ֆրանսիական պատվիրակության անդամները հիացած են, որ արցախցիները չեն ընկրկում:
Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանն էլ Վոքիեին շնորհակալություն հայտնեց Արցախի նկատմամբ օրինակելի վերաբերմունքի համար:

Неужели азербайджанский газ более приемлем, почему нет санкций против режима Алиева: Лоран Вокье
Лоран Вокье, председатель регионального совета региона Овернь-Рона-Альпы Франции, реакцию международного сообщества на азербайджанские зверства не считает адекватной, и видит необходимость санкций против алиевского режима Азербайджана. Такую позицию Лоран Вокье высказал на пресс-конференции с министром иностранных дел Арцаха Сергеем Казаряном в Ереване в ответ на вопрос Арменпресс о вероятности международных санкций.
''То, что происходит, это ненормально. И реакция международного сообщества не соответствует тому, что здесь происходит. Задам простейший вопрос: после оккупации некоторых территорий Украины, было принято решение, что российский газ не будет закупаться. Неужели азербайджанский газ более приемлем, почему не было последствий случившегося, почему нет санкций против режима Алиева? Я вместе с вами задаюсь этими вопросами, они меня расстраивают в той же степени'', - сказал Лоран Вокье.
По его словам, для  решения этого вопроса должны быть люди, известные личности, которые возьмут на себя ответственность и встанут на сторону армян и объяснят это многим людям, потому что есть люди, которые просто не понимают сложившейся ситуации.
Лоран Вокье отметил, что в Азербайджане ведется серьезная пропагандистская работа. Он и 40 членов его делегации в рамках визита в Армению побывали в Сюнике. ''Мы специально захотели приехать большой делегацией. И все члены моей делегации смогут сказать: я был там, я видел, что происходит, я понял, что там происходит. В те места суверенной территории Армении, где мы находились, уже на следующий день пришли азербайджанские силы и заняли их'', - сказал он.
Лоран Вокье выразил свое восхищение народом Арцаха. ''Я не знаю другого уголка на планете, где 120 000 человек находятся в полном окружении, я не могу вспомнить ни одного другого уголка в мире, где происходит такое варварство'', - заключил он.