Կիպրոսի խորհրդարանն ընդունել է Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև
ՀՅԴ Կիպրոսի կոմիտեն և ՀՅԴ Հայ դատի Կիպրոսի հանձնախումբը, նկատի ունենալով Լաչինի միջանցքի փակումը և Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական շարունակական սադրանքները, գործակցելով կիպրահայ համայնքի պետական ներկայացուցչի հետ, ինչպես նաև Արցախի բարեկամների շրջանակի հետ, խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև։ Ներկայացված բանաձևը ապրիլի 6-ին քննարկվել է խորհրդարանի լիագումար նիստի ընթացքում և միաձայնությամբ ընդունվել։ Բանաձևը Ադրբեջանին դատապարտմանը զուգահեռ, վերջինիս հորդորում է անմիջապես բացել միջանցքը, հայտնում է Aysor.am։
ՀՅԴ Հայ դատի Կիպրոսի հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնում Կիպրոսի խորհրդարանական կուսակցություններին և վերահաստատում իր հանձնառությունը՝ հետայսու ևս շարունակել Հայաստանի ու Արցախի միջազգային շահերի պաշտպանության շուրջ աշխատանքները։
Հանձնախումբը հավատացած է` համազգային ջանքերի միավորմամբ և միջազգային հանրության տարբեր շրջանակների աջակցության ապահովմամբ հնարավոր կլինի հաղթահարել թուրք-ադրբեջանական ծավալապաշտական նկրտումներն ու աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները։

Парламент Кипра принял осуждающую Азербайджан резолюцию
Комитет АРФД Кипра и Комиссия "Ай Дата" АРФД Кипра, имея в виду закрытие Лачинского коридора и продолжающиеся провокации Азербайджана в отношении Армении, в сотрудничестве с представителем армяно-кипрской общины в правительстве, также и с Кругом дружбы Арцаха представили на рассмотрение Парламента резолюцию, осуждающую Азербайджан.
Как сообщает центральный офис "Ай Дата" Бюро АРФД, представленная резолюция была обсуждена 6 апреля в ходе пленарного заседании Парламента и единогласно принята. Резолюция осуждает Азербайджан и призывает немедленно открыть Лачинский коридор.
"Комитет "Ай Дата" АРФД Кипра выражает благодарность партиям Парламента Кипра и подтверждает свою приверженность продолжению работы по защите международных интересов Армении и Арцаха.
Благодаря объединению общенациональных усилий и поддержке различных кругов международного сообщества удастся преодолеть турецко-азербайджанские экспансионистские амбиции и геополитические вызовы", – говорится в сообщении.