Իրանում հույս են հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան հաղթահարել առկա լարվածությունը
Կովկասյան տարածաշրջանում լարվածությունն ու հակամարտությունը չեն ծառայում որևէ երկրի շահերի, իսկ տարածաշրջանային մարտահրավերներին վերջ դնելու համար հարկավոր է շարունակական երկխոսություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ցանկացած աշխարհագրական փոփոխություն լարվածություն է ստեղծում, ինչից կօգտվեն տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության թշնամիները», - մեջբերել է նրա խոսքը Press TV-ն:
Շամխանին հավելել է, որ տարածաշրջանային մարտահրավերներին վերջ դնելու «կոշտ մոտեցմանը» պետք է փոխարինեն շարունակական երկխոսությունը և շփումները:
Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարը նշել է, որ Կովկասում զգայուն ժամանակաշրջան է, և հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը կկարողանան հաղթահարել առկա լարվածությունը:
«Տարածաշրջանի բոլոր կողմերին Իսլամական Հանրապետության կարևորագույն խորհուրդներից են բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանումը և տարածաշրջանային մարտահրավերները խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու համատեղ ջանքերը», - նշել է Շամխանին։
Ինչպես հայտնում է Tasnim գործակալությունը, Արմեն Գրիգորյանն իր հերթին շեշտել է, որ Իրանը «կարևոր դեր» է կատարում Հարավային Կովկասի երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման գործում:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ապրիլի 9-ին Իրանում աշխատանքային ընթրիք է ունեցել Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանիի հետ: Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը:
Iran Front Page-ի հաղորդմամբ էլ՝ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը շնորհավորել է Իրանին Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար։

Иран выразил надежду, что Армения и Азербайджан смогут преодолеть существующую напряженность
Напряженность и конфликт в кавказском регионе не служат интересам ни одной страны, и для того, чтобы положить конец региональным вызовам, необходим постоянный диалог.
Как сообщает "Арменпресс", такое заявление сделал секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани на встрече с секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном.
"Любое географическое изменение в регионе Южного Кавказа создает напряженность, которой воспользуются враги безопасности и стабильности региона", - цитирует его Press TV.
Али Шамхани добавил, что "жесткий подход" к решению региональных проблем должен быть заменен постоянным диалогом и контактами.
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана отметил, что на Кавказе наступил сложный период, и выразил надежду, что Азербайджан и Армения смогут преодолеть нынешнюю напряженность.
"Один из важнейших советов Исламской Республики всем сторонам в регионе – поддерживание добрососедских отношений и совместные усилия для мирного решения региональных проблем", - отметил Шамхани.
Как сообщает агентство "Tasnim", Армен Григорян на встрече подчеркнул, что Иран играет "важную роль" в развитии отношений между странами Южного Кавказа, также и в поддерживании региональной безопасности.
Как ранее сообщал "Арменпресс", 9 апреля в Тегеране  состоялся рабочий обед секретаря Совета безопасности РА Армен Григорян и секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани. Стороны обсудили ситуацию безопасности в регионе.