ՀՀ-ն պատրաստ է Հայաստան-Ադրբեջան 1991 թվականի սահմանային գծի ողջ երկայնքով զորքերը հետ քաշել ապահով հեռավորության վրա. Նիկոլ Փաշինյան
Տեղ գյուղի հատվածում ստեղծված իրավիճակը մանրամասն քննության կարիք ունի, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Aysor.am։
«Նշված տեղամասում Ադրբեջանի գործողությունները սադրիչ են ու հակասում են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ու 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած հանդիպումների արդյունքներով ընդունված հայտարարություններին։ Սահմանային իրավիճակի քաղաքական գնահատականի առումով, կարծում եմ, կարևոր է նախորդ օրը ԵՄ-ի կողմից տարածված հաղորդագրությունը, որտեղ ընդգծվում է 1991 թվականի սահմանագիծը, խոսքը հայկական ու ադրբեջանական ԽՍՀ միջև գոյություն ունեցած վարչական  սահմանագծի մասին է, որը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ալմաթայի հռչակագրով վերածվել է պետական սահմանի։ ԵՄ հայտարարության մեջ ընդգծվել է՝ այդ սահմանագիծը պետք է հարգվի», - ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե հայտարարությունում ընդգծվում է սահմանագծից երկու կողմերի զինված ուժերի հետքաշումը ապահով հեռավորության վրա՝ որպես իրադրության կայունության հուսալի երաշխիք։
«Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ նման միջոցի Հայաստան-Ադրբեջան 1991 թվականի սահմանային գծի ողջ երկայնքով։ Մենք  այս մասով մեր պատրաստակամությունը հայտնել ենք 2021 թվականից ու նման գործողությունը բխում է Պրահայի ու  Սոչիի պայմանավորվածությունների տրամաբանությունց։ Նման լուծմանը խոչընդոտում է Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումը. Ադրբեջանը սիստեմատիկ կերպով ի ցույց է դնում միջազգային հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չկատարելու իր գործելակերպը։ Այդպես է գերիների ազատ արձակման հարցում, այդպես է հրադադարի ռեժիմի պահպանման ու ուժ  կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հարցում, որի շուրջ գրավոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել 2022-ի հոկտեմբերին Սոչիում։ Այդպես է նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հարցում», - ընդգծեց Փաշինյանը։

Армения готова отвести свои силы от границы с Азербайджаном по состоянию на 1991 год на безопасное расстояние: Пашинян
Вопреки нашим усилиям, к сожалению, не удалось осуществить процесс размещения пограничников на участке села Тех на границе Армении и Азербайджана без обострений. 11 апреля ВС Азербайджана на данном участке осуществили очередную провокацию, в результате чего погибли четверо военнослужащих ВС Армении. Как передает Aysor.am, об этом заявил премьер Армении Никол Пашинян сегодня на заседании правительства.
По его словам, на указанном участке действия Азербайджана провокационны и противоречат заявлениям в Праге от 6 октября 2022 года и в Сочи от 31 октября 2022 года.
"В данном контексте важно заявление Евросоюза, где отмечается, что необходимо соблюдать границу 1991 года, а силы обеих сторон отвести на безопасное расстояние от этой линии, чтобы предотвратить повторение любых подобных инцидентов. Мы готовы к подобным действиям по всей протяженности приграничной линии между Арменией и Азербайджаном по состоянию на 1991 год в соответствии с Алма-Атинской декларацией", - сказал Пашинян.
Он также заявил, что Армения готова к открытию экономических и транспортных коммуникаций в регионе на основе заявленных ранее принципов, а также к делимитации границ на основе договоренностей, достигнутых в Праге и Сочи.