Լիոնի քաղաքապետն այցելել է Էրեբունի ամրոց (Ֆոտոշարք)
Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Էրեբունի ամրոց: Պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանի ուղեկցությամբ Գրեգորի Դուսեն շրջել է ամրոցի տարածքում, ծանոթացել հնավայրի պատմությանը: Երկու երկրների ու քաղաքների միջև ձևավորված բարեկամական ու գործնական հարաբերությունների շրջանակում, ի դեպ, հայ և ֆրանսիացի հնագետները համատեղ մի շարք ծրագրեր են իրականացնում, որոնք ուղղված են պատմական հնավայրերի վերականգնմանն ու հնագիտական պեղումների իրականացմանը:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան, Ֆրանսիայի ժառանգության ազգային ինստիտուտի և Լուվրի աջակցությամբ նախատեսվում է ամբողջությամբ նորովի ներկայացնել «Էրեբունի» թանգարանի ցուցադրությունը:
Գրենոբլի hողի ճարտարապետության ուսումնասիրության կենտրոնի հետ էլ այս տարի Կարմիր բլուրում կընթանան աղյուսի արտադրամասի ստեղծման, աղյուսի արտադրության և հուշարձանի աղյուսաշեն պատերից մեկի հատվածային ամրակայման աշխատանքներ:

Мэр Лиона посетил крепость Эребуни
Делегация во главе с мэром Лиона Грегори Дусе посетила крепость Эребуни. Директор историко-археологического музея-заповедника Микаэл Бадалян провел экскурсию для гостей, представив им историю крепости. В рамках дружественных и партнерских отношений, сформировавшихся между двумя странами и городами, армянские и французские археологи осуществляют несколько совместных проектов, направленных на восстановление исторических мест и археологические раскопки.
При поддержке посольства Франции в Армении, Национального института наследия Франции и Лувра предусматривается по-новому представить экпозиции музея ''Эребуни''.
В этом году совместно с Гренобльским центром по изучению архитектуры земли на территории археологической местности Кармир Блур планируются работы по созданию цеха по производству кирпича по древней технологии, чтобы затем использовать кирпич для укрепления одной из одной из кирпичных стен.