Պնդում եմ՝ թող հրապարակի․ Սերժ Սարգսյանը՝ Փաշինյանի նշած «գաղտնի նամակի» մասին
Այսօր դիզվառելիքի շինծու գործով հերթական դատական նիստից հետո ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց լրագրողների մի քանի հարցերի։
Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց.
«Ինչպե՞ս… իրենց գժի տեղ դնելով, կոպտորեն խախտելով արարողակարգի մասին ՀՀ օրենքը, բացահայտ և իրենց կարծիքով՝ ծածուկ հակառուսական տրամադրություններ առաջացնելով Հայաստանի Հանրապետությունում։ Իր «կառուցողական» գործընկերոջ հետ սեպարատ բանակցություններ վարելով, մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով անհիմն մեղադրանք առաջադրելով ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովին… Ուզո՞ւմ եք այսպես մի 50 հատ շարունակեմ, անիմաստ է ժամանակ ծախսելը, էլ ի՞նչ պետք է աներ…»։
Լրագրողների խնդրանքով Սերժ Սարգսյանը նաև անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկ ԱԺ-ում արած մեկ այլ հայտարարության, որը վերաբերում էր, ինչպես Փաշինյանը նշեց՝ գաղտնի գրիֆ ունեցող նամակին։
«Դժվար է մեկնաբանել, որովհետև եթե Հայաստանի կառավարիչը ԱԺ ամբիոնից փորձում է խոսել իմ կողմից ստորագրված գաղտնի գրիֆով նամակի մասին, դե էլ ի՞նչ ասեմ։ Ես միայն կարող եմ ասել հետևյալը, որ ես երբեք որևէ փաստաթուղթ, լինի նամակ, համաձայնագիր կամ որևէ այլ փաստաթուղթ, լինի գաղտնի գրիֆով, թե սովորական՝ երբեք որևէ փաստաթուղթ չեմ ստորագրել, որի համար որևէ հայ կարող է ամաչել։ Թող անհամեստ չհնչի, ընդհակառակը՝ եթե հրապարակեն բոլոր փաստաթղթերը՝ մարդիկ կտեսնեն, թե ինչպես է պաշտպանվել հայկական շահը, հայկական պետությունների շահը։ Ես պնդում եմ՝ թող հրապարակի, այդտեղ որևէ խնդիր չկա, ինքը իրավունք ունի, եթե չունենա էլ, ապա ինքը իրեն այնպիսի իրավունքներ է վերագրում, որ սա էլ կարող է վերագրել, բայց ունի, վստահաբար ունի, կարող է գաղտնազերծել և հրապարակել։ Այնպես որ, այստեղ որևէ խնդիր չկա, ես պնդում եմ՝ թող հրապարակի, իսկ եթե չհրապարակի, ապա ինքը ստախոս է: Թեև այնքան մեղմ բառ ասացի, որ ձեզ չվիրավորեմ, ոչ թե ուրիշներին»,- պատասխանեց Սերժ Սարգսյանը։

Я настаиваю: пусть опубликует: Серж Саргсян об упомянутом Пашиняном "секретном письме"
Журналисты попросили сегодня третьего президента Армении Сержа Саргсяна ответить на вопрос, как действующие власти испортили армяно-российские отношения, передает Aysor.am.
"Как? Прикидываясь невменяемыми, грубо нарушая закон о протоколе, открыто и, по их мнению, также скрыто генерируя антироссийские настроения в Армении, ведя сепаратные переговоры со своим "конструктивным партнером", предъявляя необоснованное обвинение генеральному секретарю ОДКБ, генерал-полковнику Юрию Хачатурову по уголовному делу событиях 1 марта", - сказал Серж Саргсян, отметив, что может перечислить еще 50 фактов, но считает это бессмысленным.
Журналисты попросили третьего президента прокомментировать также озвученное накануне премьер-министром Николом Пашиняном заявление, что "именно при их власти Россия впервые заключила многомиллиардную оружейную сделку с Азербайджаном" и что он узнал об этом "из одного написанного Сержем Саргсяном письма".
"Мне сложно комментировать, поскольку если управляющий Арменией с трибуны парламента пытается говорить о подписанном мной письме под графом "Секретно", то что тут еще сказать? Могу сказать лишь следующее: я никогда не подписывал ни одного документа – будь то письмо, соглашение или какой-либо другой документ, вне зависимости от грифа, за который армянину было бы стыдно. Пусть не звучит нескромно, но напротив, если опубликуют все документы, то люди убедятся, как отстаивались армянские интересы, интересы армянского государства.
Я настаиваю: пусть опубликует, каких-либо проблем нет", - ответил Серж Саргсян.
Он отметил, что Пашинян может рассекретить и опубликовать это письмо.
"Я настаиваю: пусть опубликует. Если не опубликует, значит, он лжец", - резюмировал третий президент Армении.