Բրիտանիայի վարչապետից պահանջել են թույլատրել Շոտլանդիայի անկախության հանրաքվեն
Շոտլանդիայի վարչապետ եւ Շոտլանդական ազգային կուսակցության (ՇԱԿ) առաջնորդ Համզա Յուսաֆը երկուշաբթի օգտվել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակի հետ իր առաջին հանդիպումից, որպեսզի նրանից պահանջի թույլատրել անկախության հանրաքվեի անցկացման լիազորություն։ Այս մասին տեղեկացրել է The Daily Telegraph թերթը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես տեղեկացրել է պարբերականը, Յուսաֆը վարչապետի հետ զրույցում հույս է հայտնել, որ նա «կհարգի Շոտլանդիայի խորհրդարանի դեմոկրատական ձգտումները» եւ իրեն պլեբիսցիտի անցկացման լիազորություն կտա։ Մեծ Բրիտանիայից անկախությունը ՇԱԿ-ի հիմնական նպատակն է, որը վերահսկում է տարածաշրջանի խորհրդարանը 2007 թվականից։
Շոտլանդիայի անկախության հանրաքվեն տեղի է ունեցել 2014թ.։ Մասնակիցների 55 տոկոսը կողմ է եղել Էդինբուրգի եւ Լոնդոնի միջեւ միության պահպանմանը։ Սակայն Շոտլանդական ազգային կուսակցությունը վերջին տարիներին պնդում է երկրորդ քվեարկության անհրաժեշտությունը, քանի որ Մեծ Բրիտանիան դուրս է եկել Եվրամիությունից (Brexit)։ 2016թ. համազգային հանրաքվեով Շոտլանդիայի բնակչությունը դեմ հանդես եկավ Brexit-ին՝ չնայած Մեծ Բրիտանիան ընդհանուր առմամբ կողմ էր ԵՄ-ից դուրս գալուն։

У премьера Британии потребовали разрешить референдум о независимости Шотландии
Первый министр Шотландии и лидер Шотландской национальной партии (ШНП) Хамза Юсаф воспользовался своей первой встречей с премьер-министром Великобритании Риши Сунаком в понедельник, чтобы потребовать у него полномочий для проведения референдума о независимости региона. Об этом сообщила газета The Daily Telegraph, передает ТАСС.
Как передает издание, Юсаф выразил в разговоре с премьером надежду, что тот будет "уважать демократические устремления" парламента Шотландии и наделит его полномочиями провести плебисцит. Независимость от Великобритании - основная цель ШНП, которая контролирует парламент региона с 2007 года.
Лондон последовательно отказывает Эдинбургу в таком праве. По информации The Daily Telegraph, Сунак в ответ на требование Юсафа предложил вместо референдума работать сообща над снижением стоимости жизни в Великобритании. Сама встреча, как говорится в статье, прошла в офисе британского премьера в парламенте и продолжалась около 20 минут.
Референдум по вопросу о независимости Шотландии проходил в 2014 году. 55% его участников высказались за сохранение союза между Эдинбургом и Лондоном. Однако Шотландская национальная партия в последние годы настаивает на необходимости повторного голосования в связи с тем, что Великобритания вышла из состава Евросоюза (Brexit). В 2016 году на общенациональном референдуме население Шотландии выступало против Brexit, хотя Великобритания в целом поддержала выход из ЕС.