Հայ խորհրդարանականները իսպանացի գործընկերներին են ներկայացրել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը
Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի հրավերով ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 25-27-ն աշխատանքային այցով գտնվել է Իսպանիայի Թագավորությունում` Մադրիդում: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են եղել պատգամավորներ Մարիա Կարապետյանը, Լենա Նազարյանը և Լիլիթ Գալստյանը:
ՀՀ ԱԺ տարածած հաղորդագրության համաձայն այցի ընթացքում խորհրդարանականները հանդիպումներ են ունեցել Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի անդամների հետ` նախագահ Պաու Մարի Կլոսեի գլխավորությամբ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Իսպանիայի խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար, Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Պերե Ժոան Պոնսի և պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև Իսպանիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սոս Ավետիսյանը:
Հանդիպումների ընթացքում գոհունակությամբ արձանագրվել է հայ-իսպանական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան:
Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Պաու Մարի Կլոսեն կարևորել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակության այցը Իսպանիա և միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացումը: Նա նշել է, որ մի քանի օր առաջ պատիվ է ունեցել ներկա գտնվել Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանում հայագիտության ամբիոնի բացման արարողությանը:
Սարգիս Խանդանյանը բարձր է գնահատել Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի կողմից Հայաստանին համերաշխություն և աջակցություն, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման և դրա հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի կապակցությամբ մտահոգություն հայտնող հայտարարությունների միաձայն ընդունումը: Կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը: ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ԵՄ խորհրդում Իսպանիայի առաջիկա նախագահությունը կնպաստի Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացմանը: Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանն առնչվող հարցեր:
Պատվիրակության անդամները հանգամանալից ներկայացրել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը` անընդունելի համարելով միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղակայումը: Այս համատեքստում ընդգծվել է Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման անհրաժեշտությունը:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Իսպանիայի պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև վեհաժողովի շրջանակում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցությանը և Վանկուվերում կայանալիք առաջիկա տարեկան նստաշրջանի աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:

Армянские парламентарии представили испанским коллегам ситуацию в Арцахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора
25-27 апреля по приглашению председателя Комитета по внешним отношениям Конгресса депутатов Испании делегация во главе с председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданяном находилась с рабочим визитом в Мадриде (Королевство Испания). Как передает Парламент Армении в составе делегации – депутаты   М.Карапетян, Л.Назарян, Л.Галстян.
В ходе визита парламентарии встретились с членами Комитета по внешним отношениям Конгресса депутатов Испании во главе с председателем Пау Мари Клосом, а также с главой делегации парламента Испании в ПА ОБСЕ, спецпредставителем ПА ОБСЕ на Южном Кавказе Пере Жоаном Понсом и членами делегации. Во встречах также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Королевстве Испания С.Аветисян.
На встречах с удовлетворением отмечена положительная динамика развития двусторонних армяно-испанских отношений.
Председатель Комитета по внешним отношениям Конгресса депутатов Испании Пау Мари Клос подчеркнул важность визита делегации НС РА в Испанию и активизации межпарламентских контактов. Он отметил, что накануне имел честь присутствовать на церемонии открытия кафедры арменоведения Мадридского университета Комплутенс.
С.Ханданян высоко оценил солидарность и поддержку Армении Конгрессом депутатов Испании, а также единогласное принятие заявлений, выражающих обеспокоенность по поводу блокирования Лачинского коридора и вызванного этим гуманитарного кризиса. Важным стало размещение гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении. Глава делегации НС выразил надежду, что предстоящее председательство Испании в Совете ЕС будет способствовать углублению партнерства Армения-ЕС. Обсуждены также вопросы региональной безопасности и стабильности.
Члены делегации подробно представили ситуацию вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора, считая неприемлемым размещение здесь азербайджанского КПП. В этом контексте подчеркнута необходимость направления в указанный коридор международной миссии по установлению фактов.
В ходе встречи с делегацией Испании в ПА ОБСЕ также обсуждены вопросы сотрудничества делегаций двух стран и работа предстоящей ежегодной сессии в Ванкувере.