Այս իրավիճակում փառաբանել պետք է միայն պայքարը. Սերժ Սարգսյան
«Երբ ազատագրական պայքարում հայոց բանակի երբեմնի փառավոր հաղթանակները դավադրորեն մսխված են, բանակը՝ անարգված, իսկ խաղաղությունը՝ թշնամու դիպուկահարների նշանառության տակ առնված, Հաղթանակի և խաղաղության տոնը փառաբանելն այլևս հեգնանք է թվում, հեգնանք՝ սեփական ժողովրդի և պետության հանդեպ:
Այս իրավիճակում փառաբանել պետք է միայն ՊԱՅՔԱՐԸ, հայրենյաց նահատակների սխրանքներն ու Հայրենիքի անկախության և ազատության համար ՊԱՅՔԱՐԻ անխոնջ մարտիկներին:
Փա´ռք նրանց, որոնք կերտեցին և դեռ կերտելու են նոր հաղթանակներ:
Երախտագիտություն և խոնարհում նաև մեր հայրերի ու պապերի այն հերոսական սերնդի առջև, որը Հայրենական մեծ պատերազմում խորհրդային բազմազգ բանակի կազմում 78 տարի առաջ խորտակիչ հարված հասցրեց ֆաշիզմին և վճռեց պատերազմի ելքը՝ մերժելով բռնությունն ու բարբարոսությունը»,-ասված է ուղերձում:

В этой ситуации прославлять следует только борьбу: Серж Саргсян
"Когда предательски растрачены некогда славные победы армянской армии в освободительной борьбе, когда армия обесчещена, а мир находится под прицелом вражеских снайперов, прославление Дня Победы и мира уже кажется сарказмом, сарказмом по отношению к собственному народу и государству.
В этой ситуации прославлять следует только БОРЬБУ, подвиги наших павших героев и неутомимых воинов БОРЬБЫ за независимость и свободу Отечества.
Слава тем, кто одерживал и будет одерживать новые победы!
Благодарность и низкий поклон героическому поколению наших отцов и дедов, нанесших 78 лет назад в Великой Отечественной войне сокрушительный удар по фашизму в составе Советской многонациональной армии и решивших исход войны, отвергнув насилие и варварство", - отмечается в послании.