Ադրբեջանի հետ սահմանազատման հանձնաժողովը չի մասնակցել Տեղի մոտ ընթացող «ճշգրտումներին»
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովը չի մասնակցել Տեղ գյուղի մոտ ընթացող «ճշգրտումներին»։ Այս մասին Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են հանձնաժողովի ղեկավար, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից։
Պատասխանում ասվում է, որ այս պահին փոխհամաձայնեցման փուլում է գտնվում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի նիստերի և համատեղ ախշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման և անցկացման աշխատակարգի նախագիծը։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ գյուղի տարածքում ճշգրտման ենթակա 12-կիլոմետրանոց գծից խնդրահարույց է համարվել 5-կիլոմետրանոց հատվածը։ Սակայն հերթական ճշգրտումներից հետո տարածքը կրճատվել է ևս 1.4 կիլոմետրով։

Комиссия по делимитации с Азербайджаном не участвовала в "уточнениях" у села Тех
Комиссия по делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном не участвовала в "уточнении" у сюникского села Тех. Об этом в ответ на запрос Sputnik Армения сообщили в офисе главы комиссии, вице-премьера Мгера Григоряна.
В офисе сообщили, что на этапе согласования находится проект организации и порядка проведения рабочих встреч – для запуска совместной работы армянской и азербайджанской комиссий.
"На данный момент договоренности о проведении встречи вице-премьеров Армении и Азербайджана нет", – сообщили в офисе.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что из 12-километровой линии, подлежащей уточнению в районе села, проблемным считался 5-километровый участок. Однако после очередных уточнений зона сократилась еще на 1,4 км.