Հռոմի պապն ընդունել է Զելենսկիին
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն շաբաթ օրն ընդունել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Սուրբ Աթոռի մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպումը տևել է 40 րոպե։
«Քննարկվել է Ուկրաինայի հումանիտար և քաղաքական իրավիճակին առնչվող հարցեր <...>։ Հռոմի պապը վերահաստատել է իր մշտական ​​աղոթքները, ինչի մասին են վկայում անցյալ փետրվարից ի վեր նրա բազմաթիվ հրապարակային ելույթները և Տիրոջը ուղղված խաղաղության մշտական ​​կոչերը:
Նշվում է, որ կողմերը «համաձայնել են բնակչությանն աջակցելու համար մարդասիրական ջանքերը շարունակելու անհրաժեշտության շուրջ»։

Папа Римский Франциск принял в субботу на аудиенции президента Украины Владимира Зеленского. Об этом сообщила служба печати Святого престола, передает ТАСС․
Как сообщили журналистам, аккредитованным при службе печати, встреча длилась 40 минут.
"Темы беседы касались гуманитарной и политической ситуации на Украине <...>. Папа заверил в своих постоянных молитвах, о чем свидетельствуют его многочисленные публичные обращения и постоянные призывы к Господу о мире с февраля прошлого года", - говорится в сообщении. Отмечается, что стороны "согласились с необходимостью продолжать гуманитарные усилия по поддержке населения".
Во время встречи стороны также обменялись подарками. Папа Римский подарил Зеленскому скульптуру с веточкой мира, а президент Украины преподнес понтифику изображение Богоматери, выполненное на пуленепробиваемой пластине.