Հայաստանը չի ստացել այն սպառազինությունը, ինչը պատվիրել և ինչի համար վճարել է Ռուսաստանին. Արմեն Գրիգորյան
Հայաստանի Անվտանգության քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց է տվել «Նովայա գազետա Եվրոպա» պարբերականին, որում իր մտքերն է ներկայացրել հանրապետության արտաքին քաղաքականության, մասնավորապես Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին, փոխանցում է news.am-ը։
Լրագրող Յան Շենկմանի հետ զրույցի ընթացքում նա պատասխանել է այն հարցին, թե ինչով են պայմանավորված Արևելքի և Արևմուտքի միջև Հայաստանի «տարօրինակ պարերը»։
«Այստեղ տարօրինակ ոչինչ չկա։ Վերջին տարիներին աշխարհում անվտանգության ճարտարապետությունը և,  մասնավորապես, մեր տարածաշրջանում արմատականորեն փոխվել է։ Նախկինում ամեն բան պարզ ու հասկանալի էր։ Պայմանականորեն  ասած, մենք մտածում էինք, որ հնարավոր կլինի հեռախոսով զանգահարել և ասել․ «Ես խնդիր ունեմ»։ Ի պատասխան կասեին․ «Օքեյ, սիրելիս, մենք կօգնենք»։ Մենք փորձեցինք ու տեսնում ենք, որ այս մեխանիզմը չի աշխատում։ Պայմանագրային պարտավորությունները չեն կատարվում։ Անվտանգության մեր ողջ հայեցակարգը կառուցված էր սրա վրա, իսկ նորն առայժմ չկա։
Մեխանիզմները, որոնք պետք է ապահովեին Հայաստանի անվտանգությունը, փլուզվել են, նորերը չեն ստեղծվել։ Սա էլ հենց ճգնաժամն է»,- հայտարարել է Գրիգորյանը։
Նրա կարծիքով, տվյալ դեպքում նոր մեխանիզմներ և սպառազինության մատակարարումներ են անհրաժեշտ, «քանի որ օբյեկտիվորեն մենք չենք ստանում այն, ինչ պատվիրել ու վճարել ենք Ռուսաստանին»։
Ըստ նրա, խոսքը վերաբերում է մի քանի պայմանագրի, սա միակը չէ։
«Բացի այդ  մենք ակնկալում էինք ՀԱՊԿ-ից, որ այն կաշխատի անցած տարվա սեպտեմբերին հայկական տարածքների վրա  Ադրբեջանի ուղղակի ագրեսիայի ժամանակ։ Այն չաշխատեց և այդպես շարունակ»,- ասել է Գրիգորյանը։
Նա նաև խոստովանել է, որ քննարկումներ են եղել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու վերաբերյալ՝ դա «բնական հակազդեցություն» անվանելով։
ՀՀ ԱԽ քարտուղարը նաև մեկնաբանել է լրագրողի այն միտքը, թե «ձեզ, կարծես թե, պատժում են այն բանի համար, որ ՌԴ-ից բացի գործ եք ունենում մեկ ուրիշի հետ»։
«Ինչ-որ բանում դուք ճիշտ եք, ինչ-որ բանում՝ ոչ։ Գնդակոծություններն ու սադրանքները տեղի են ունենում ոչ միայն այն ժամանակ, երբ մենք բանակցում ենք Արևմուտքի հետ։ 2018 թվականին, երբ Հայաստանում հեղափոխություն տեղի ունեցավ, մենք ասացինք, որ սա ներքին ժողովրդավարական գործընթաց է և արտաքին քաղաքականության վրա ազդեցություն չի ունենալու։ Եվ շարունակում էինք աշխատել Ռուսաստանի հետ, բայց դա էլ չէր երաշխավորելու մեր անվտանգությունը․ մենք ստացանք 2020 թվականի պատերազմը։ Եվս մի օրինակ։ 2013 թվականին նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշում ընդունեց Մաքսային միությանը միանալու մասին, որը հետագայում կոչվեց ԵԱՏՄ։ Նրան հասկացրեցին, որ եթե նա դա չանի, Լեռնային Ղարաբաղում խնդիրներ կլինեն։ Միությանը միանալու գլխավոր փաստարկը Սարգսյանի համար Ղարաբաղի անվտանգությունն էր։ Դրանից հետո մենք երկու պատերազմ ստացանք՝ 2016-ի ապրիլին և 2020-ի սեպտեմբերին»,- ասել է նա։

Механизмы, которые должны были обеспечить безопасность Армении, рухнули- Армен Григорян
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян дал интервью изданию "Новая газета Европа", в котором поделился мыслями о внешней политике республики, и, в частности, отношениях с Россией.
Во время беседы с журналистом Яном Шенкманом он ответил на вопрос о том, с чем связаны "странные танцы" Армении между Востоком и Западом.
"Ничего странного тут нет. В последние годы архитектура безопасности в мире и, в частности, в нашем регионе кардинально изменилась. Раньше всё было ясно и понятно. Условно говоря, мы думали, что можно будет позвонить по телефону и сказать: "У меня проблема". В ответ скажут: "Окей, дорогой, мы поможем". Мы попробовали и видим, что этот механизм не работает. Договорные обязательства не соблюдаются. Вся наша концепция безопасности была построена на этом, а новой пока нет.
Механизмы, которые должны были обеспечить безопасность Армении, рухнули, новые не созданы. Это и есть кризис",  - заявил Григорян.
По его мнению, в данном случае нужно новые механизмы и поставки вооружения, "потому что объективно мы не получаем то, что заказали и за что заплатили России".
По его словам, речь идет о нескольких контрактах, он не единственный.
"А еще мы ожидали от ОДКБ, что она сработает в сентябре прошлого года во время прямой агрессии Азербайджана на армянской территории. Она не сработала, и так далее", - сказал Григорян.
Он также признался, что были обсуждения вокруг выхода из ОДКБ, назвав это "естественной реакцией".
Секретарь Совета безопасности РА также прокомментировал мысль журналиста о том, что "вас как будто наказывают за то, что вы имеете дело с кем-то, кроме РФ".
"В чем-то вы правы, в чем-то нет. Обстрелы и провокации происходят не только тогда, когда мы ведем переговоры с Западом. В 2018 году, когда в Армении произошла революция, мы сказали, что это внутренний демократический процесс, на внешнюю политику он не будет влиять. И продолжили работать с Россией, но и это не гарантировало нам безопасность: мы получили войну 2020 года. Еще пример. В 2013 году президент Серж Саргсян принял решение о присоединении к Таможенному союзу, который позже стал называться ЕАЭС. Ему дали понять, что если он это не сделает, в Нагорном Карабахе будут проблемы. Главным аргументом за присоединение к Союзу для Саргсяна была безопасность Карабаха. После этого мы получили две войны. В апреле 2016-го и в сентябре 2020-го", - сказал он.