Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը կախված չէ առանձին պետությունների ղեկավարների կարծիքից. Մասիս Մայիլյան
Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախկին նախարար Մասիսի Մայիլյանը գրում է.
«Մայիսի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահը հանդես է եկել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների բանակցությունների արդյունքների մասին հայտարարությամբ։ Շառլ Միշելը նշել է, որ կողմերը հաստատել են իրենց միանշանակ հավատարմությունը 1991 թ. Ալմաթիի հռչակագրին և Հայաստանի (29,800 քկմ) ու Ադրբեջանի (86,600 քկմ) տարածքային ամբողջականությանը:
Նշենք, որ 86,600 քառակուսի կիլոմետրը  համապատասխանում է խորհրդային Ադրբեջանի տարածքին, որի կազմ 1921 թվականին ապօրինի մտցվել է Լեռնային Ղարաբաղը՝ հայկական ինքնավարության ձևով։ Քանիցս հրապարակվել են իրավաբանական ծանրակշիռ փաստարկներ, որոնք ապացուցում են, որ Ալմաթիի հռչակագրի ընդունումից առաջ Լեռնային Ղարաբաղն իրավական ակտերի ընդունման ճանապարհով անջատվել էր խորհրդային Ադրբեջանից և երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում։ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ընդունումն առանց այն վերապահման, որ այդ ամբողջականությունը չի տարածվում Լեռնային Ղարաբաղի վրա, մարտահրավեր է մեզ համար, բայց ոչ մի կերպ չի կարող ազդել Արցախի՝ որպես ինքնորոշված, թեկուզև առայժմ միջազգային մակարդակով չճանաչված հանրապետության կարգավիճակի վրա։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը կախված չէ առանձին պետությունների ղեկավարների կարծիքից։ Արցախի Հանրապետությունը ստեղծվել է Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության հիման վրա, և այդ կամքն անսասան է։
Հարկ է նշել, որ ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդն ու սփյուռքահայությունն են պաշտպանում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։ Արցախի Հանրապետությունը ճանաչել են տասնյակ նահանգներ, տեղաշրջաններ և քաղաքներ աշխարհով մեկ՝ Լոս Անջելոսից մինչև Սիդնեյ՝ մի քանի հարյուր միլիոն բնակչությամբ։ Այս համատեքստում կարևոր են Արցախի հարցով Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի 2020 և 2022 թվականներին միաձայն ընդունված բանաձևերը։
Եվրոպական խորհրդի նախագահի հայտարարությունը ոչ միայն մարտահրավեր է, այլ նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային իրավասուբյեկտության ամրապնդման հնարավորություն։
Ակնհայտ է, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կարող է առավել արդյունավետ հիմքը դառնալ Արցախի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտության համապարփակ և հաստատուն կարգավորման համար։ Միջազգային և տարածաշրջանային ակտորները եթե իրապես շահագրգռված են Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատմամբ, ապա պարտավոր են հարգել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կամարտահայտությունը»։

Заявление председателя Европейского совета является не только вызовом, но и возможностью: Масис Маилян
14 мая председатель Европейского совета сделал заявление по итогам переговоров руководителей Армении и Азербайджана. Шарль Мишель отметил, что стороны подтвердили свою безоговорочную приверженность Алма-Атинской декларации 1991 года и территориальной целостности: 29 800 квадратных километров Армении и 86 600 квадратных километров Азербайджана. Об этом говорится в заявлении бывшего министра иностранных дел Арцаха Масиса Маиляна.
"Отметим, что 86,6 тысяч квадратных километров соответствует площади советского Азербайджана, в состав которого в 1921 году был незаконно включен Нагорный Карабах в форме армянской автономии. Не раз приводились весомые юридические аргументы, доказывающие, что до принятия Алма-Атинской декларации Нагорный Карабах отделился путем принятия правовых актов от советского Азербайджана и никогда не был в составе независимого Азербайджана. Признание территориальной целостности Азербайджана без оговорки о том, что эта целостность не распространяется на Нагорный Карабах, является для нас вызовом, но никак не может влиять на статус Арцаха как самоопределившейся, пусть пока и не признанной на международном уровне республики.
Право народа Арцаха на самоопределение не зависит от мнения руководителей отдельных государств. Республика Арцах была создана на основе выраженной воли народа Арцаха, и эта воля непоколебима. Следует указать, что не только народ Республики Армения и зарубежная армянская диаспора защищают право народа Арцаха на самоопределение, но десятки штатов, регионов и городов по всему миру от Лос-Анджелеса до Сиднея с населением в несколько сот миллионов человек уже признали Республику Арцах. В этом контексте важны единогласно принятые в 2020 и 2022 годах резолюции Сената и Национального Собрания Франции по Арцаху.
Заявление председателя Европейского совета является не только вызовом, но и возможностью для усиления международной правосубъектности Республики Арцах. Очевидно, что международное признание Республики Арцах может стать наиболее оптимальной основой для всеобъемлющего и прочного урегулирования конфликта между Арцахом и Азербайджаном. Международные и региональные акторы, если они действительно заинтересованы в установлении мира и стабильности на Южном Кавказе, обязаны уважать волеизъявление граждан Республики Арцах", - отмечается в заявлении.