Բորելը պատժամիջոցների կոչ է արել՝ սահմանափակելու համար ռուսական նավթի ձեռքբերումը Հնդկաստանի կողմից
Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Financial Times-ի (FT) հարցազրույցում ասել է, որ Եվրամիությանը հայտնի է, որ Հնդկաստանը մեծ ծավալով ռուսական նավթ է գնում՝ վերամշակելուց հետո Եվրոպային վաճառելու համար։ Բորելի կարծիքով՝ ԵՄ-ն պետք է լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկի Հնդկաստանի հանդեպ՝ ռուսական նավթի ձեռքբերումը կանխելու համար, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Եթե դիզելային վառելիքը կամ բենզինը Եվրոպա է գալիս Հնդկաստանից և արտադրվում է ռուսական նավթից, ապա դա, անշուշտ, պատժամիջոցների շրջանցում է, և ԵՄ անդամ երկրները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն»,- ասել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը։
FT-ն նշել է, որ Հնդկաստանը դարձել է ռուսական հում նավթի ամենամեծ գնորդներից մեկն Ուկրաինայում ռազմական հակամարտության սկսվելուց հետո։ Հնդկական նավթավերամշակող ձեռնարկությունները սկսել են մեծ ծավալով շահույթ ստանալ ի հաշիվ զգալի զեղչով ռուսական հում նավթի ձեռքբերման։
Վերամշակումից հետո վառելիքը Հնդկաստանից մատակարարվում է Եվրամիության եկրներ։ Այդ առևտուրը չի խախտում ավելի վաղ Ռուսաստանի դեմ մտցված պատժամիջոցները, սակայն ենթարկվում է քննադատության նրանց կողմից, ովքեր կոչ են անում ավելի կոշտ սահմանափակումներ մտցնել, գրել է FT-ն։
Ժոզեպ Բորելի խոսքով՝ ռուսական նավթի գների սահմանափակումը, որը 2022թ. դեկտեմբերին մտցրին G7-ի, Եվրամիության երկրները և Ավստրալիան մեկ բարելը 60 դոլարի չափով, թույլ է տվել կրճատել Ռուսաստանի վառելիքի վաճառքից ստացվող եկամուտները։ «Այն, որ Հնդկաստանը ռուսական նավթ է գնում, նորմալ է։ Մեր սահմանափակումների շնորհիվ Հնդկաստանը կարող է շատ ավելի էժան նավթ գնել։ Իսկ որքան քիչ փող ստանա Ռուսաստանը, այնքան լավ»,- ավելացրել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Բորելն ընդգծել է, որ եթե հնդկական կողմն օգտագործի ռուսական նավթը եվրոպական երկրներին վերավաճառելու համար, «անհրաժեշտ կլինի գործել»։ Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի կարծիքով՝ ցանկացած մեխանիզմ, որը թույլ կտա կրճատել ռուսական նավթի վաճառքը, պետք է իրականացվի Եվրամիության երկրների «ազգային իշխանությունների» կողմից։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը և ՌԴ նախագահի խորհրդականը քննարկել են ԼՂ-ին առնչվող մի շարք հարցեր
Արցախից բռնի տեղահանվածների թիվը հասել է 93 000 -ի
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը հաստատել է Լևոն Մնացականյանի ձերբակալության մասին լուրը
Աշխատանք՝ արցախահայության համար. Արդարադատության նախարարությունում և ենթակա մարմիններում կան թափուր հաստիքներ

Боррель призвал к санкциям для ограничения закупок Индией российской нефти
Глава европейской дипломатии Жозеп Боррель в интервью Financial Times (FT) заявил, что Евросоюзу известно, что Индия закупает российскую нефть в больших объемах, чтобы после переработки продавать ее Европе. Господин Боррель считает, что ЕС должен принять дополнительные меры в отношении Индии для предотвращения закупки российской нефти. Об этом передает kommersant.
''Если дизельное топливо или бензин поступают в Европу из Индии и производятся из российской нефти, то это, безусловно, обход санкций, и страны-члены ЕС должны принять меры'',- сказал глава европейской дипломатии.
FT отмечает, что Индия стала одним из крупнейших покупателей российской сырой нефти после начала военного конфликта на Украине. Индийские нефтеперерабатывающие предприятия стали получать прибыль в большем объеме за счет покупки сырой российской нефти со значительной скидкой.
После переработки топливо из Индии поставляется в страны Евросоюза. Эта торговля не нарушает введенные ранее в отношении России санкции, однако подвергается критике со стороны тех, кто призывает к более жестким ограничениям, пишет FT.
По словам Жозепа Борреля, ограничение цен на российскую нефть, которую в декабре 2022 года ввели страны G7, ЕС и Австралия на уровне $60 за баррель, позволило сократить доходы России от продажи топлива. ''То, что Индия покупает российскую нефть, это нормально. Благодаря нашим ограничениям Индия может покупать нефть намного дешевле. А чем меньше денег получает Россия, тем лучше'',- добавил он.
В то же время господин Боррель подчеркнул, что, если индийская сторона использует российскую нефть для перепродажи европейским странам, ''необходимо действовать''. Глава европейской дипломатии считает, что любой механизм, который позволит сократить продажу российской нефти, должен быть реализован ''национальными властями'' стран Евросоюза.