ՀԱՊԿ-ը հույս ունի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագիրը շուտ կստորագրվի
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը հույս ունի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կստորագրվի։ BelTA-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին լրագրողներին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը, փոխանցում է ։
Իմանգալի Թասմագամբետովը նշել է, որ Հարավային Կովկասում իրավիճակի շուրջ պարբերաբար բանակցություններ են ընթանում։ Օրերս Եվրոպայում կայացավ հերթական փուլը:
«Գոհունակությամբ նշվեց, որ և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը գործնականում ճանաչում են երկու երկրների միջև սահմանները՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի»,-ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։
«Մենք հույս ունենք, որ այս բանակցությունները կհանգեցնեն խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։ Եվ երկրները հետագայում կսկսեն սահմանազատվել»,-հավելել է Իմանգալի Թասմագամբետովը:

ОДКБ надеется на скорейшее подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном
В Организации Договора о коллективной безопасности надеются на скорейшее подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил журналистам генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов, передает БЕЛТА.
Имангали Тасмагамбетов отметил, что по ситуации на Южном Кавказе проводятся регулярные переговоры. Недавно в Европе состоялся очередной раунд.
''С удовлетворением было отмечено, что и Азербайджан, и Армения практически признают границы между двумя странами по Алма-Атинской декларации 1991 года'', - сказал генсек ОДКБ.
''Надеемся, что эти переговоры приведут к подписанию мирного договора. И страны в последующем приступят к делимитации границы'', - добавил Имангали Тасмагамбетов.