Շուշիի Կերպարվեստի թանգարանի բակում գտնվող քանդակների պուրակն ամբողջությամբ վերացվել է
Կերպարվեստի թանգարանի բակում գտնվող քանդակների պուրակն ամբողջությամբ վերացվել է: Այս մասին գրում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը:
«2023 թվականի մայիսի 11-ին Շուշի կատարած իր այցի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է Շուշիի նախկին կերպարվեստի թանգարանում կազմակերպված Հեյդար Ալիևին նվիրված ֆոտոցուցահանդեսի բացմանը։ Տեսանյութում ակնհայտ երևում է, որ թանգարանի մուտքի մոտ տեղադրված քանդակներն այլևս չկան, չկան նաև թանգարանի  սրահներում ցուցադրվող ստեղծագործությունները։ Շուշիի Կերպարվեստի թանգարանի հավաքածուն կազմող բոլոր ստեղծագործությունների վիճակն ու վայրը մնում է անհայտ։ Կարող ենք փաստել նաև, որ Շուշիի Կերպարվեստի թանգարանի բակում գտնվող ժամանակակից արվեստագետների քանդակների պուրակն ամբողջությամբ վերացվել է, իսկ ստեղծագործությունների ճակատագիրը նույնպես մնում է անհայտ։ Այդ մասին անդրադարձ էր եղել դեռ 2021 թվականի օգոստոսի 15-ին, Caucasus Heritage Watch-ի կողմից հրապարակված արբանյակային լուսանկարների շնորհիվ, որին անդրադարձել էր «Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» ծրագրի թիմը (Շուշիի կերպարվեստի թանգարանի «Քանդակների պուրակի» ավերումը)։
Ադրբեջանի կողմից տեղահանվել է  Շուշիի կերպարվեսի պետական թանգարանի ողջ հավաքածուն, ինչպես ցուցասրահներից, այնպես էլ  թանգարանի մերձակայքից։ Թանգարանի ներքին բակում գտնվող կոթողային քանդակների պուրակը հիմնահատակ վերացվել է և, ելնելով տեսանյութից, մուտքի երկու կողմերում գտնվող երկու քանդակները նույնպես տեղում չեն։ Գեղարվեստական, մշակութային  և պատմական արժեք ներկայացնող հարուստ հավաքածուի ներկայիս վիճակն ու վայրը մնում է անհայտ և տագնապալի։ Մեր արձագանքը Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի ավերումն ադրբեջանական վանդալիզմի հերթական դրսևորումն է, որը  Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային կոնվենցիաների և հռչակագրերի մի շարք դրույթների կոպիտ խախտում և ոտնահարում է։
Համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։ Ըստ Հաագայի 1954 թվականի առաջին արձանագրության՝ արգելված է գրավյալ տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները։
Հաագայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրությունը վերահաստատում է այս պահանջը և այդպիսի արարքը՝ ըստ 15-րդ հոդվածի, որակում որպես միջազգային հանցագործություն։ Մշակութային արժեքների ոչնչացման գործողություններն արգելվում են նաև Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի պատերազմից տուժածների պաշտպանության, պատերազմի օրենքների և սովորույթների վերաբերյալ միջազգային չորս կոնվենցիաների և արձանագրութունների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերի և Մարդու իրավունքների պաշտպանության պայմանագրերի»,- նշում է կայքը։

В геологическом музее города Шуши азербайджанские солдаты портят экспонаты и музейные ценности
18-ого августа сего года на Telegram-канале Ararathau был распространен видеоролик, из которого становится ясно, что в геологическом музее города Шуши, который ныне находится под контролем Азербайджана, азербайджанские солдаты портят экспонаты и музейные ценности. На видеозаписи видно, что крыша музея разрушена, а ее обломками засыпаны экспонаты, витрины и прочие музейные ценности, сохранившиеся в нем.
Геологический музей Шуши работает с мая 2014 года и носит имя профессора Григория Габриелянца. В музее были выставлены уникальные геологические образцы, собранные со всего Арцаха, в частности – минералы и прочие полезные ископаемые. В музее также имелось 400 экспонатов (самый древний имеет возраст 1 млрд. 200 млн. лет) из 48 государств и 20 областей РФ (в основном из личной коллекции профессора Г.А.Габриелянца (рис.1
В период 44-дневной войны основной фонд музея был перемещен в бомбоубежище, но оттуда вывезен не был и остался под контролем военных сил Азербайджана (https://hetq.am/hy/article/126646).
Согласно 4-ой статье Гаагской конвенции 1954-ого года «О защите культурных ценостей в случае вооруженного конфликта», запрещены любые акты кражи, грабежа или незаконного присвоения культурных ценностей в какой бы то ни было форме, а также любые акты вандализма.
Согласно первому протоколу Гаагской конвенции 1954-ого года, запрещено уничтожать культурные или духовные ценности на захваченной территории.
2-ой протокол  Гаагской конвенции от 1999 года ратифицирует это требование и расценивает данные действия по 15-ой статье как международное преступление.
Действия по уничтожению культурных ценностей запрещены Женевской конвенцией 12 августа 1949 года о защите пострадавших в войне, о законах и обычаях войны и четырьмя международными конвенциями и протоколами, а также соответствующими резолюциями и договорами ООН о защите прав человека, передает monumentwatch.org.