Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է Գերմանիայի ԱԳՆ՝ դատական ​​համակարգի դեմ Անկարայի քննադատության պատճառով
Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարություն՝ թուրքական կառավարության կողմից գերմանական դատական ​​համակարգի քննադատության հետ կապված։ Այս մասին ասվում է երեքշաբթի օրը Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության Twitter-ում հրապարակված հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Թուրքիայի դեսպանին տեղեկացվել է, որ Գերմանիայի կառավարությունը կտրականապես հերքում է թուրքական կառավարության կողմից հնչեցված մեղադրանքները՝ կապված Գերմանիայում խոսքի և մամուլի ազատության, ինչպես նաև դատական ​​համակարգի հետ», - նշված է Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարությունում։
Մայիսի 17-ին Թուրքիայի ԱԳՆ-ն է կանչվել Անկարայում Գերմանիայի դեսպան Յուրգեն Շուլցը՝ Մայնի Ֆրանկֆուրտում թուրք լրագրողների «կալանավորման» հետ կապված։ Ըստ DPA-ի՝ ձերբակալվածներ չկան, սակայն խուզարկություններ են կատարվել կասկածյալների բնակարաններում։ Առգրավվել են տեխնիկական միջոցներ և «այլ ապացույցներ»։
Գերմանական կողմը պնդում է, որ կասկածյալները 2022 թվականի վերջին տեղեկություն են տարածել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քննադատների բնակության վայրի մասին։
Իրենց հերթին՝ Թուրքիայի իշխանությունները Գերմանիան անվանել են երկիր, որը պաշտպանում է «մամուլի ազատությունը՝ երկակի ստանդարտների դրսևորմամբ»։

МИД ФРГ вызвал посла Турции из-за критики Анкарой судебной системы Германии
Министерство иностранных дел Германии вызвало посла Турции в связи с критикой со стороны турецкого правительства судебной системы ФРГ. Об этом говорится в опубликованном во вторник заявлении МИД ФРГ в Twitter, передает ТАСС
"Когда сегодня был вызван посол Турции, ему сообщили, что правительство ФРГ решительно отвергает обвинения, выдвинутые турецким правительством в отношении свободы слова и прессы, а также судебной системы в Германии", - отметили во внешнеполитическом ведомстве Германии.
17 мая МИД Турции вызвал посла ФРГ в Анкаре Юргена Шульца в связи с "задержанием" во Франкфурте-на-Майне турецких журналистов. По данным DPA, задержаний не производилось, но были проведены обыски в квартирах подозреваемых. Были изъяты технические средства и "другие улики". Германская сторона утверждает, что подозреваемые распространили в конце 2022 года информацию о месте проживания ряда критиков президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
В свою очередь МИД Турции расценил действия властей ФРГ "преднамеренными и совершенными без предварительного приглашения журналистов на дачу показаний". Анкара назвала Германию страной, выступающей "за свободу печати, проявлением двойных стандартов".