Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը կկործանի Վրաստանի տնտեսությունը. Ղարիբաշվիլի
Վրաստանի հնարավոր միացումը Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցներին, ինչպես պահանջում են արևմտյան երկրները, կվնասի երկրի ազգային շահերին և կկործանի նրա տնտեսությունը, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ ելույթ ունենալով Կատարի տնտեսական ֆորումում։
«Եթե Վրաստանը միանա Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին, ապա կկործանի իր տնտեսությունը, կվնասի իր ազգային շահերին ու ժողովրդի շահերին»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Նա հիշեցրել է, որ երկու երկրների միջև տարվա ընթացքում ապրանքաշրջանառությունը կազմում է մոտ 1 միլիարդ դոլար, ինչը ցուցանիշ է, որին ԵՄ երկրները հասնում են Ռուսաստանի հետ առևտրի ոլորտում մի քանի օրվա ընթացքում։
Բացի այդ, Վրաստանի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ 2008 թվականին Վրաստանի հակամարտությունից հետո արևմտյան երկրները շարունակել են առևտրատնտեսական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ և պատժամիջոցներ չեն կիրառել։

Введение санкций против России разрушит экономику Грузии, заявил премьер
Возможное присоединение Грузии к экономическим санкциям против России, как того требуют западные страны, нанесет урон национальным интересам страны и разрушит ее экономику, заявил в среду грузинский премьер-министр Ираклий Гарибашвили, выступая в среду на Катарском экономическом форуме. Об этом сообщает РИА Новости.
"Если Грузия присоединится к санкциям против России, это разрушит ее экономику, нанесет урон ее национальным интересам и интересам ее народа", - отметил Гарибашвили.
Он напомнил, что торговый оборот между двумя странами за год составляет около 1 миллиарда долларов - показатель, которого страны Евросоюза достигают в торговле с Россией за несколько дней. Кроме того, глава правительства Грузии указал, что после конфликта в Грузии в 2008 году западные страны продолжили вести торговлю и экономические отношения с Россией и не вводили санкции.