Արցախի ԱԳն նախարարը պաշտոնական նամակներ է ուղարկել Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններին
Մայիսի  24-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը պաշտոնական նամակներ է ուղարկել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններին, որում ներկայացրել է ԱՀ կառավարության մտահոգություններն Արցախի ժողովրդին սպառնացող գոյաբանական վտանգների կապակցությամբ։
Նամակում, մասնավորապես, նշվել է, որ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանը դիտավորյալ կեղծ տեղեկատվություն է տարածում Արցախում իբր ապօրինի ռազմական գործունեության, սպառազինության տեղափոխման վերաբերյալ՝ այդպիսով փորձելով արդարացնել Արցախի ժողովրդի դեմ սեփական անօրինական գործողություններն ու հնարավոր նոր հարձակումները, ինչպես նաև զինաթափել Պաշտպանության բանակը՝ արցախցիներին զրկելով ինքնապաշտպանվելու հնարավորությունից։
Ընդգծվել է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը տասնյակ նոր ռազմական օբյեկտներ է կառուցել Արցախի օկուպացված տարածքներում՝ այնտեղ տեղակայելով հազարավոր զինծառայողներ, ինչպես նաև կանոնավոր կերպով անց է կացնում զորավարժություններ, իր զինանոցը համալրում գլխավորապես հարձակողական զինատեսակներով՝ անտեսելով սպառազինությունների վերահսկման միջազգային մեխանիզմները։
Նամակում անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի կողմից Արցախի ավելի քան 5 ամիս շարունակվող շրջափակմանը և դրա հումանիտար և անվտանգային հետևանքներին, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի ապօրինի տեղադրմանը՝ ի խախտումն 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թ․ փետրվարի 22-ի որոշման։ Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի անօրինական նկրտումներին աջակցող ցանկացած գործողություն կամ հայտարարություն այդ երկրի ղեկավարության կողմից ընկալվում է որպես Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտմանն ուղղված իր քաղաքականության թողտվություն։
ԱՀ ԱԳ նախարարը կոչ է արել միջազգային դերակատարներին վճռական և անկողմնակալ դիրքորոշում արտահայտել Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ, հորդորել վերջինիս հրաժարվել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի հետագա կիրառումից և հարգել իր միջազգային պարտավորությունները։ Շեշտվել է, որ դա նվազագույնն է, ինչ պետք է անի միջազգային հանրությունը՝ ապացուցելու իր հանձնառությունը ցեղասպանության, պատերազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտման և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխմանը:

Глава МИД Арцаха направил официальные письма аккредитованным в Республике Армения иностранным послам
24 мая министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян направил официальные письма аккредитованным в Республике Армения иностранным послам, в котором представил обеспокоенности правительства Арцаха в связи с экзистенциальными опасностями, угрожающими народу Арцаха.
В письме, в частности, отмечается, что с момента подписания Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г. Азербайджан намеренно распространяет дезинформацию о якобы незаконной военной деятельности в Арцахе и переброске вооружения, таким образом пытаясь оправдать собственные незаконные действия против народа Арцаха и возможные новые нападения, а также разоружить Армию обороны, лишив арцахцев возможности для самообороны.
Было подчеркнуто, что после 44-дневной войны Азербайджан построил на оккупированных территориях Арцаха десятки новых военных объектов, разместив там тысячи военнослужащих, а также регулярно проводит военные учения, пополняет свой арсенал главным образом наступательными видами оружия, игнорируя международные механизмы контроля над вооружениями.
В письме затронут также вопрос продолжающейся более 5 месяцев блокады Арцаха Азербайджаном, ее последствий в гуманитарной сфере и сфере безопасности, в том числе незаконной установки азербайджанского контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре в нарушение Трёхстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. и постановления Международного суда ООН от 22 февраля 2023 г. В данном контексте было подчеркнуто, что любое действие или заявление в поддержку незаконных претензий Азербайджана воспринимается руководством этой страны как карт-бланш на осуществление своей политики, направленной на этническую чистку Арцаха.
Министр иностранных дел Республики Арцах призвал международных игроков выразить решительную и беспристрастную позицию в отношении действий Азербайджана, а последнего - отказаться от дальнейшего применения силы или угрозы силой и выполнять взятые на себя международные обязательства. Было подчеркнуто, что это наименьшее, что может сделать международное сообщество, чтобы доказать свою приверженность обязательству по предотвращению геноцида, военных преступлений, этнических чисток и преступлений против человечности.