Արիզոնայի օրենսդիր մարմինը հաստատել է ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը
ԱՄՆ-ի Արիզոնայի նահանգի օրենսդիր մարմինը հաստատել է Արցախի Հանրապետութեան (Լեռնային Ղարաբաղի) ինքնորոշման իրավունքը Արիզոնայի նահանգի Ներկայացուցիչների տան նախագահ Բեն Թոմայի հրապարակած հռչակագրով։ Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA), հաղորդում է NEWS.am-ը։
«Մենք ողջունում ենք Արիզոնայի նահանգային ժողովի նախագահի հայտարարությունը, որով ճանաչում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը՝ կարևոր քայլ արցախահայության համար արդարության ճանապարհին», – նշել է ANCA-ի Ազգային խորհրդի անդամ Զանկու Արմենյանը:
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման պայմաններում այս համերաշխության ցույցը մեր համայնքի շարունակական ջանքերի կարևոր մասն է՝ իրազեկելու այս ծավալվող մարդասիրական աղետի մասին և ապահովելու, որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն կկրի հայ ժողովրդի դեմ իր չդադարող ագրեսիայի համար: Այս հռչակագիրը վկայում է Արիզոնայի ամերիկահայ համայնքի անխոնջ պաշտպանությունը, և ANCA-ն ակնկալում է շարունակել աշխատել նահանգի տեղական ակտիվիստների հետ՝ ապահովելու, որ մեր համայնքի ձայնը լսելի լինի կառավարության բոլոր մակարդակներում»:
Արիզոնայի հայ համայնքի ղեկավարներ Արթուր Արթենյանը և Վարդան Արաբյանը, աշխատելով ANCA-ի հետ համատեղ, գլխավորել են օրենսդրական ջանքերը: Հռչակագրում Արցախը նշվում է որպես «հայ ժողովրդի բնիկ հայրենիք, որը մի քանի հազարամյակ եղել է հայ մշակութային, քաղաքական և կրոնական կյանքի կենտրոն»:
Հռչակագիրը ողջունում է արցախահայության «ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու և բռնությունից ու բռնաճնշումներից զերծ ապրելու ջանքերը, և ճանաչելով Արցախի իշխանությունը՝ միջազգային հանրությունը կարող է օգնել հանգուցալուծել այս դարավոր հակամարտությունը»։
Արիզոնայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Թոման այնուհետև հաստատում է աջակցությունը «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքին և նրա շարունակական ջանքերին՝ զարգանալու որպես ազատ և անկախ ազգ, որպեսզի երաշխավորի իր քաղաքացիներին այն իրավունքները, որոնք բնորոշ են ազատ և անկախ հասարակությանը. Եվ ավելին, ես քաջալերում եմ Միացյալ Նահանգների կառավարությանը ամրապնդել մեր երկրի տնտեսական և մշակութային հարաբերությունները Արցախի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների հետ և շարունակել նպաստել տարածաշրջանի մարդասիրական և տնտեսական վերականգնմանը»:

Законодательный орган Аризоны утвердил право народа Арцаха на самоопределение
Законодательный орган американского штата Аризона подтвердил право Республики Арцах (Нагорный Карабах) на самоопределение декларацией, опубликованной спикером Палаты представителей штата Аризона Беном Томасом. Как передает News.am, об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
"Мы приветствуем заявление председателя Государственного собрания штата Аризона о признании права Арцаха на самоопределение, что является важным шагом на пути к справедливости для арцахских армян", - сказал член Национального совета ANCA Занку Арменян.
"Эта демонстрация солидарности перед лицом блокады Арцаха Азербайджаном является важной частью постоянных усилий нашего сообщества по повышению осведомленности об этой разворачивающейся гуманитарной катастрофе и обеспечению того, чтобы Азербайджан был привлечен к ответственности за продолжающуюся агрессию против армянского народа. Это декларация является свидетельством неустанной защиты армяно- американской общины Аризоны, и ANCA надеется на продолжение работы с местными активистами по всему штату, чтобы голос нашей общины был услышан на всех уровнях власти", - добавил он.
Лидеры армянской общины Аризоны Артур Артенян и Вардан Арабян в сотрудничестве с ANCA возглавили законодательную работу. В декларации Арцах упоминается как "коренная родина армянского народа, которая на протяжении нескольких тысячелетий была центром армянской культурной, политической и религиозной жизни".
В нем задокументированы десятилетия угнетения Советским Азербайджаном Арцаха и агрессия после обретения независимости, которая "привела к нападению на Нагорный Карабах в 2020 году, в результате которого Азербайджан совершил военные преступления против армянского населения региона и привел к тому, что Азербайджан взял под свой контроль 70% территории Карабаха.
В декларации приветствуются усилия арцахских армян "реализовать свое право на самоопределение и жить без насилия и репрессий, и, признав власть Арцаха, международное сообщество может помочь урегулировать этот извечный конфликт".
Спикер Палаты представителей от Аризоны Тома далее заявляет о поддержке "права Нагорно-Карабахской Республики на самоопределение и ее постоянных усилий по развитию в качестве свободного и независимого государства, чтобы гарантировать своим гражданам права, присущие свободному и независимому обществу. Кроме того, я призываю правительство Соединенных Штатов укреплять экономические и культурные отношения нашей страны с Республикой Арцах и ее гражданами и продолжать вносить свой вклад в гуманитарное и экономическое восстановление региона".