Ռազմաքաղաքական իրադրությունը մեր տարածաշրջանում շարունակում է մնալ բավականին լարված. Փաշինյան
2022 թվականն ընդգծվեց Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայով, ռազմաքաղաքական իրադրությունը մեր տարածաշրջանում շարունակում է մնալ բավականին լարված: NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին այսօր՝ մայիսի 29-ին, ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դա կապված է ոչ միայն մեր ունեցած բարդ հարաբերությունների հետ, այլև` գլոբալ տեղի ունեցող պրոցեսների հետ, Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի հարաբերություններում տեղի ունեցող պրոցեսներով, հիմա շատ տագնապալի լուրեր ենք ստանում Իրանի ու Աֆղանստանի սաhմանին տեղի ունեցող իրադարձություններից», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, թե Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ ու խաղաղության ռազմավարություն և անում են հնարավորը՝ այդ օրակարգը կանքի կոչելու համար:

Военно-политическая обстановка в регионе достаточно напряженная: премьер-министр Армении
2022 год ознаменовался агрессией в отношении Армении, военно-политическая обстановка в нашем регионе продолжает оставаться достаточно напряженной. По сообщению NEWS.am об этом в своем выступлении на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания во время обсуждения отчета об   исполнении государственного бюджета на 2022 год заявил 29 мая заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Это, по его словам, связано не только с сложными отношениями Армении, но и с процессами, происходящими в мире, в отношениях между Россией и Украиной. ''Сейчас получаем очень тревожные сведения о событиях, происходящих на границе Ирана и Афганистана. Армения приняла мирную повестку и мирную стратегию. Мы делаем все возможное, чтобы претворить в жизнь эту повестку», – отметил Пашинян.