Հայաստանը Ադրբեջանի կողմից 2 հայ զինծառայողների առևանգման դեպքով դիմել է ՄԻԵԴ
Ադրբեջանի կողմից 2 հայ զինծառայողների ապօրինի առևանգվման դեպքով Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը երեկ՝ մայիսի 28-ին, դիմել է ՄԻԵԴ։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Հասմիկ Սամվելյանը։
«Դիմել ենք միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով՝ զինծառայողների կյանքի իրավունքը ապահովելու նպատակով։ Ադրբեջանը պետք է դատարանին ներկայացնի նրանց պահման պայմանները, բժշկական և այլ փաստաթղթեր։ Երբ դատարանն ուղարկի այդ պահանջն Ադրբեջանին, այդ ժամանակ պատասխանի ժամկետ կնշանակի», - նշեց Սամվելյանը։
Հիշեցնենք` մարտի 26–ին մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող ՀՀ ԶՈւ 2 զինծառայողի հետ կապն ընդհատվել էր։ Մայիսի 27-ին միջդիրքային ճանապարհին հայտնաբերվել է թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որի մեջ եղել է նաև զինվորներից մեկին ամրակցված զենքը։ Նույն օրը հայտնի դարձավ նրանց առևանգել են ադրբեջանցիները։
ՊՆ–ն հրապարակել է նաև զինծառայողների անունները` Հարություն Յուրիկի Հովագիմյան և Կարեն Աշոտի Ղազարյան:

Армения обратилась в ЕСПЧ в связи с похищением Азербайджаном двоих военнослужащих ВС РА
Вчера, 28 мая, офис представителя Армении по международным правовым вопросам обратился в ЕСПЧ по факту незаконного похищения Азербайджаном двух армянских военнослужащих. Об этом NEWS.am сообщила пресс-секретарь офиса Асмик Самвелян.
''Мы обратились с требованием применить промежуточную меру для обеспечения права военнослужащих на жизнь. Азербайджан должен представить суду условия их содержания, медицинские и другие документы. Когда суд направит это требование Азербайджану, тогда будет назначен срок ответа'', - отметила Самвелян.
Напомним, что 26 мая азербайджанскими военными были похищены двое военнослужащих ВС Армении. МО обнародовало имена военнослужащих – это Арутюн Юрикович Овагимян и Карен Ашотович Казарян.