Լարված իրավիճակ Լարսում. ձեռնարկվում են կանխարգելիչ միջոցառումներ, որպեսզի մայրուղին չհեղեղվի
Հեղեղումների պատճառով Վերին Լարսի անցակետի շրջանում բավական լարված իրավիճակ է։ Սպուտնիկ Արմենիայի փոխանցմամբ՝ այս մասին Telegram–ում գրել է Հյուսիսային Օսեթիայի ղեկավար Սերգեյ Մենյայլոն։
«Մասնագետներն այս պահին փորձում են խուսափել մայրուղու հեղեղումից։ Ձեռնարկվում են կանխարգելիչ միջոցառումներ` ափի երկայնքով պատնեշներ ենք շարում, հեռացնում ենք ջուրը»,– նշել է Մենյայլոն։
Նրա խոսքով՝ տեղում աշխատում են վթարային ծառայությունները։ Ըստ մասնագետների` մոտակայքում գտնվող բնակավայրերի համար վտանգ չկա։
Հյուսիսային Օսեթիայի ղեկավարը նշել է, որ նման իրավիճակ առաջին անգամ չէ այս տարածքում, պատճառը ձնհալքն է ու առատ տեղումները։

Напряженная ситуация у Ларса: специалисты пытаются не допустить подмыва трассы
Специалисты пытаются не допустить подмыва федеральной трассы в районе пункта пропуска "Верхний Ларс" в Северной Осетии, сообщил глава региона Сергей Меняйло в Telegram-канале, передает Sputnik Армения․
"В районе пункта пропуска "Верхний Ларс" достаточно напряженная ситуация, связанная с сезоном паводков – подмывает федеральную трассу… Эта дорога обслуживается "Росавтодором". Принимаем превентивные меры совместно. Пока укрепляем берег блоками, отводим от него воду", - отметил Меняйло.
По словам главы региона, на месте работают все аварийные службы, которые следят за обстановкой.
"По оценкам специалистов, для населенных пунктов, находящихся поблизости, опасности нет", - заверил он.
Меняйло также напомнил, что подобная ситуация складывается не в первый раз, она во многом зависит от активности таяния снегов и обильных осадков, недостатка в которых сейчас нет.