Թուրքիայի հետախուզության ղեկավարը կարող է ստանձնել փոխնախագահի պաշտոնը
Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպության ղեկավար Հաքան Ֆիդանը կարող է զբաղեցնել երկրի փոխնախագահի պաշտոնը։ Panorama-ի փոխանցմամբ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին չորեքշաբթի հայտնել է Hürriyet թերթը՝ հղում անելով կառավարական աղբյուրներին։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ հունիսի 3-ին երդվելուց հետո նոր ժամկետով վերընտրված Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կհայտարարի կառավարության նոր կազմը։ Նախարարների կաբինետը գրեթե ամբողջությամբ կթարմացվի, արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարներ Մևլութ Չավուշօղլուն և Հուլուսի Աքարը կարող են պահպանել իրենց պաշտոնները։ Ֆիդանը, որը գլխավորում է թուրքական հետախուզությունը, կարող է նախարարի պաշտոն ստանալ կամ ստանձնել անվտանգության հարցերով փոխնախագահի պաշտոնը։ Hürriyet-ըգրում է, որ այդ հարցը երկար ժամանակ քննարկվել է Անկարայում։
Պարբերականի տվյալներով՝ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինը կարող է մտնել կառավարություն, նրա հնարավոր պաշտոնը չի նշվում։ Ավելի վաղ տեղական լրատվամիջոցները գրել էին, որ նա կարող է գլխավորել ԱԳՆ-ն։
Hürriyet-ը հայտնում է նաև նախկին փոխվարչապետ և ֆինանսների նախարար Մեհմեթ Շիմշեքի կաբինետում առաջիկա նշանակման մասին։ Նախօրեին Էրդողանը հանդիպել է նրա հետ, սակայն հանդիպումից հետո հայտարարություններ չեն արվել։

Глава турецкой разведки может занять пост вице-президента
Глава Национальной разведывательной организации Турции Хакан Фидан может занять пост вице-президента страны. Как передает ТАСС об этом сообщает в среду газета Hürriyet со ссылкой на правительственные источники.
По информации издания, после принесения 3 июня присяги переизбранный на новый срок президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявит новый состав правительства. Кабмин практически полностью обновится, сохранить свои посты могут главы МИД и Минобороны Мевлют Чавушоглу и Хулуси Акар. Фидан, возглавляющий турецкую разведку, может получить министерскую должность или занять пост вице-президента, курирующего вопросы безопасности. Этот вопрос, отмечают в Hürriyet, длительное время обсуждается в Анкаре.
Как пишет газета, в состав правительства может войти официальный представитель президента Ибрагим Калын, его возможный пост не уточняется. Ранее местные СМИ писали, что он может возглавить МИД.
Hürriyet также сообщает о предстоящем назначении в кабмин бывшего вице-премьера и главы Минфина Турции Мехмета Шимшека. С ним накануне встречался Эрдоган, однако по итогам встречи никаких заявлений сделано не было.
Практически все министры нынешнего правительства Турции, которое проведет 31 мая последнее заседание под председательством Эрдогана, были избраны депутатами парламента по итогам выборов, прошедших 14 мая.