ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին մինչև հունիսի 6-ը ժամանակ է տվել 2 հայ զինծառայողների մասին տեղեկություն հայտնելու համար
ՀՀ կառավարության կողմից ավելի վաղ ներկայացված դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է որոշում և պահանջել Ադրբեջանից մինչև սույն թվականի հունիսի 6-ը ներառյալ տրամադրել տեղեկություն՝ արդյո՞ք 2 զինծառայողները գերու կամ այլ կարգավիճակում գտնվում եմ Ադրբեջանի տիրապետության տակ, եթե այո, Դատարանը Ադրբեջանից պահանջել է տրամադրել տեղեկություն զինծառայողների պահման պայմանների և բժշկական հետազոտությունների մասին: Այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 28-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել  Ադրբեջանի իրավասության ներքո գտնվող ՀՀ ԶՈՒ երկու զինծառայողների  հիմնարար իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դիմում և պահանջել, որպեսզի Դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց կիրառվի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զերծ մնալու հայ զինծառայողների իրավունքների խախտումներից: Միաժամանակ պահանջ է ներկայացվել տրամադրելու տեղեկատվություն վերջիններիս պահման վայրի, պայմանների և առողջական վիճակի վերաբերյալ:

ЕСПЧ потребовал у Азербайджана до 6 июня предоставить информацию о двух армянских военнослужащих
На основании заявления, представленного ранее правительством Армении, Европейский суд по правам человека принял решение и потребовал у Азербайджана предоставить до 6 июня включительно следующую информацию: находятся ли 2 армянских военнослужащих под контролем Азербайджана в статусе пленных или ином статусе, если да, то суд потребовал от Баку информацию об условиях содержания и медицинских обследованиях последних. Об этом передает NEWS.am со ссылкой на офис представителя по международным правовым вопросам.
Напомним, что офис представителя Армении по международным правовым вопросам 28 мая обратился в ЕСПЧ с заявлением и требованием относительно защиты фундаментальных прав двух военнослужащих ВС Армении, находящихся под контролем Азербайджана. РА потребовала применения промежуточных мер в отношении Баку, а также предоставления информации о месте, условиях их содержания последних и состоянии их здоровья.
Двое армянских военных были похищены азербайджанскими диверсантами на суверенной территории Армении.