Մակրոնը Եվրոպային կոչ է արել Ռուսաստանի հետ ապագա հարաբերությունները կառուցել ամենախաղաղ ձևով և առանց միամտության
Եվրոպան պետք է Ռուսաստանի հետ ապագա հարաբերությունները կառուցի ամենախաղաղ ձևով և առանց միամտության։ Չորեքշաբթի նման կարծիք է հայտնել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Բրատիսլավայում Globsec միջազգային անվտանգության համաժողովում՝ խոսելով ուկրաինական հակամարտության ավարտից հետո Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների մասին:
«Եվրոպական պաշտպանական քաղաքականությունը ՆԱՏՕ-ի կարևոր մասն է: Սա երկարաժամկետ հեռանկարում վստահություն ստեղծելու միակ ճանապարհն է: «Մենք՝ եվրոպացիներս, պետք է ապագայում ունենանք ինքներս մեզ պաշտպանելու և մեր հարևանների հետ հարաբերություններ կառուցելու մեր սեփական կարողությունները»,- ասել է Մակրոնը։
«Մեր աշխարհագրությունը չի փոխվի, Ռուսաստանը կմնա Ռուսաստան՝ նույն սահմաններով, և մենք պետք է կառուցենք մի տարածք, որը թույլ կտա մեզ գոյակցել վաղվա Ռուսաստանի հետ ամենախաղաղ ձևով և առանց որևէ միամտության»,- ասել է Մակրոնը։

Макрон призвал Европу строить будущие связи с РФ в наиболее мирной форме и без наивности
Европа должна построить будущие отношения с Россией в наиболее мирной форме и без наивности. Такое мнение высказал в среду президент Франции Эмманюэль Макрон на международной конференции по безопасности Globsec в Братиславе, говоря о взаимоотношениях с РФ после завершения украинского конфликта, передает ТАСС
"Европейская оборонная политика - важная составляющая НАТО, - сказал Макрон. - Это единственное средство, которое позволит обеспечить доверие в долгосрочной перспективе". "Мы, европейцы, должны в будущем иметь собственные возможности защитить себя и уметь выстраивать отношения с соседями".
"Наша география не изменится, Россия останется Россией с теми же границами, и нам нужно построить пространство, которое позволит нам самим сосуществовать с Россией завтрашнего дня в наиболее мирной форме и без какой-либо наивности", - сказал Макрон, выступление которого транслировалось в Twitter Елисейского дворца.
Макрон также выступил за построение "более суверенных возможностей Европы в областях энергетики, технологий, а также в военной сфере". "Договоренности об этом были достигнуты в марте 2022 года в Версале на саммите ЕС. Сейчас нужно ускорить реализацию этих договоренностей", - считает французский лидер.